Kdo může za šílené šíření eboly. Jen malé procento nakažených...
Ebolou se během epidemie v západní Africe v letech 2014 až 2015 nakazilo více než 28 600 lidí, asi 11 300 jich zemřelo.
Poslední velkou nákazu virem ebola nejvíce přenášela naprostá menšina infikovaných, nejvíce nakažliví byli mladší a starší lidé. S odkazem na vědeckou zprávu, kterou publikovala Národní akademie věd Spojených států, o tom informoval zpravodajský server BBC.
Téměř dvě třetiny případů nákazy virem ebola podle zprávy způsobila jen tři procenta infikovaných. Tito takzvaní "super-přenašeči" byli převážně lidé mladší 15 let nebo naopak starší 45 let. Vědci doufají, že poznatky z výzkumu pomohou lépe pochopit, jak se nemoc šíří. To by potenciálně mohlo v budoucnu dostat epidemii dříve pod kontrolu.
Vědci zkoumali případy nákazy virem ve Freetownu a v okolních oblastech v Sierra Leone. Sledovali, kde se objevovaly případy nákazy a podle toho označovali potenciální šiřitele a s nimi spojený počet infikovaných.
Nicméně podle virologa z Královské univerzity v Londýně Stevena Rileyho je možné, že mladí a starší šířili nákazu nejčastěji, protože o ně členové jejich komunity více pečovali.
Virolog Jonathan Ball z nottinghamské univerzity rovněž zastává názor, že zatím není jasné, zda častější šíření nákazy v určitých věkových skupinách více ovlivňují biologické či sociální faktory. Poznatky však podle něj mohou pomoci zpomalit šíření nákazy. Lékaři se během potenciální epidemie mohou soustředit na to, aby v první řadě, například vakcinací, zabránili nejvíce infekčním skupinám v šíření nákazy.
Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a v Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli i v USA a ve Španělsku. Konec epidemie ohlásila WHO v loňském roce.
ČTK