K Zemi míří extrémně silná sluneční erupce – zasáhne nás už v pátek
Sluneční erupce, která zasáhne v pátek Zemi, dostala od NASA stupeň X. Tedy na stupnici ten nejsilnější...
Ve středu odpoledne došlo na Slunci k velmi silné sluneční erupci. Vyvržená sluneční hmota zasáhne magnetické pole Země v pátek.
Už první výboj těch nejrychlejších částic byl tak rychlý, že vyřadil na některých místech na Zemi vysokofrekvenční rádiovou komunikaci. Tato erupce byla experty NASA vyhodnocena jako nejsilnější možná kategorie X.
K erupci došlo na Slunci v aktivní oblasti 2158 – a bohužel bylo toto místo namířené v okamžiku erupce přímo na naši Zemi. Až zasáhne Zemi většina vyvržené hmoty (což by mělo být v pátek 12. září), způsobí geomagnetické bouře. Podle serveru SpaceWeather by nemělo jít o přímý zásah, Zemi svazek částic jen „šmrncne“, ale podle předpovědí astronomů velmi silně.
Podle NOAA se můžeme připravit na zvýšený počet polárních září, a to i v místech, kde normálně vidět nebývají. Podle tabulek NOAA jde o riziko typu G2, což nepředstavuje přímé nebezpečí pro techniku na Zemi; snad jen v nejsevernějších místech planety nebo na oběžné dráze.
Kdyby byla erupce silnější
Sluneční erupce a asociovaný výron koronální hmoty mají silný vliv na naše místní vesmírné počasí. Produkuje proudy vysoce energetických částic slunečního větru a zemské magnetosféry, která se může objevit jako radiační riziko pro vesmírné lodi a kosmonauty. Měkčí třída proudů radioaktivního záření narůstá ionisováním horní atmosféry, která může vadit krátkovlnné radiové komunikaci a může narušit nízko letící orbitální satelity a způsobit jejich poškození. Energetické částice v magnetosféře přispívají k aurora borealis a aurora australis.
Sluneční erupce vytvářejí kaskádu vysokoenergetických částic známých jako protonová bouře. Protony mohou proniknout lidským tělem a způsobit biochemické poškození. Většina protonových bouří trvá dvě a více hodin od doby vizuálního kontaktu k dosáhnutí Země. Sluneční erupce z 20. ledna 2005 vytvořila největší koncentraci protonů, které kdy byly přímo změřeny, a trvalo pouze 15 minut od prvního pozorování k dosažení Země. Indikovaná rychlost byla okolo jedné třetiny rychlosti světla. (wiki)
DALŠÍ INFO O SLUNEČNÍCH ERUPCÍCH: