Slunce se zbláznilo: tři nejsilnější erupce roku přišly během jednoho dne
Během pouhých 24 hodin vychrlilo slunce rovnou tři erupce stupně X. Jde o první, druhou a třetí nejsilnější sluneční erupci roku 2013. Co se to na Slunci děje?
Každá následující erupce byla silnější než ta předchozí. Vše začalo už o víkendu, kdy došlo k první erupci stupně X. Tak se označuje nejsilnější druh sluneční aktivity; erupce se dělí na typy A, B, C, M a X. Ta víkendová byla první této síly v letošním roce. Ale rozhodně nebyla poslední…
Vědci zatím nejsou schopní příchod erupcí předvídat, proto tak silnou aktivitu nečekali. Nebyli však překvapení: na podzim roku 2013 totiž dosáhne sluneční aktivita vrcholu svého jedenáctiletého cyklu. A na Slunci funguje jednoduché pravidlo: čím více skvrn na Slunci, tím víc bude erupcí. Dá se tedy čekat, že nás letos ještě Slunce překvapí – erupcí velké síly by mělo ještě přibýt.
A opravdu: další erupce stupně X přišla hned 14 hodin po té první. Vznikla ze stejné sluneční skvrny jako první erupce. Astronomové z NASA tuto oblast označili jako AR1748. Superaktivní region se pak dostal z hledáčku dalekohledů, ale když ho astronomové po 9 devíti hodinách znovu spatřili, opět z něj tryskala elektromagnetická radiace – neboli erupce.
Server Spaceweather.com zaznamenal, že došlo také k vyvržení velkého množství sluneční hmoty – ale nejde o nic, co by mohlo Zemi ohrozit. Naštěstí totiž žádná z erupcí nesměřovala k naší rodné planetě. Kdyby se to stalo, určitě bychom to zaznamenali. Na mnoha místech, a to i v České republice, by byly vidět úžasné polární záře, ale také by to mohlo vést k velkým problémům.
Ty nejsilnější erupce stupně X, které míří na Zemi, totiž dokážou způsobit tak silné elektromagnetické bouře, že mohou vyřadit z provozu elektrické přístroje, satelity, ale dokonce mohou přinutit letadla k přistání – tak hrozivé mohou být výpadky elektroniky…