Je Slovensko nejošklivější zemí Evropy?
Když se podíváte na recenze nejrůznějších cestovatelských portálů, jen málokdy uvidíte častější shodu v otázce, jaké zemi se vyhnout. Před Slovenskem – a zejména Bratislavou – varují skoro všichni. Proč?
Když se člověk podívá nezávisle na nějaký žebříček turisticky neoblíbených zemí, až neobvykle často na něm najde Slovensko. Tak například:
Server Opentravel.com zveřejnil docela dlouhý autorský článek na téma: „Nejnudnější města světa.“ Bratislava se v něm v ostré konkurenci umístila na hezkém pátém místě, přičemž porazila i takové favority, jakými je novozélandský Wellington nebo norské Oslo. Čím si toto umístění slovenská metropole vydobyla? Citujme:
„Bratislava, mrňavé hlavní město Slovenska, má jen 400 000 obyvatel a jeho centrum se rozkládá na pouhých 10 kilometrech čtverečních. V celé metropoli najdete pouhých 40 hotelů. Ve srovnání s jinými východoevropskými městy, jako je životaplný Krakov, velkolepá Praha nebo fascinující Budapešť, nemá Bratislava z turistického pohledu co nabídnout. Co se týká architektury, tak město (s výjimkou maličkého samotného centra) vypadá jako blok devítipatrových paneláků. Na jeho prohlídku vám bohatě stačí půl dne. Také nabídka kultury a noční zábavy ve městě je velmi omezená. Díky bohu, že Vídeň je jen 60 kilometrů daleko.“ Silná slova…
Ale tento názor není zdaleka ojedinělý. Roku 2012 tento pohled podpořila i oficiální data vydaná Světovým ekonomickým fórem. Najdete je TADY. V žebříčku nejméně turisticky přátelských zemí světa se Slovensku také velice dařilo. Skončilo na osmém místě! Nepodařilo se ho předhonit ani takovým favoritům, jakým bylo třeba Mongolsko, a nechybělo málo a Slováci by předhonili i Pákistán a Írán! Tento žebříček sledoval pouze jediný faktor – a to, jak přátelsky a vlídně se dané země stavím vůči návštěvníkům ze zahraničí. Podle toho je také konkurenceschopný jeho turistický ruch…
Dost negativních reakcí na Slovensko se dá najít také turistickém webu Tripadvisor – lidé zde kritizují velice často negativní přístup Slováků vůči lidem jiné barvy a také chybějící infrastrukturu.
Chyba novinářů
Roku 2013 získaly Košice titul Evropské hlavní město kultury. Mnoho zahraničních webů se tomu dost divilo – jako argument přinášely zejména fotoeseje z nechvalně známého sídliště Luník. Napříkald ZDE. Problém je, že novináři tehdy hodně zkreslili smysl tohoto titulu.
Citujme: „Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Původně byla tato města volena na základě kulturní historie, naplánovaných akcích a schopnosti projekt podpořit finančními prostředky a infrastrukturou. Nová studie z roku 2004 nyní považuje udělení titulu spíše jako podnět ke kulturnímu vývoji a změnám v daném městě.“ (wiki). Nikdo tedy netvrdil, že Košice jsou nejkulturnějším městem v Evropě a jedná se v podstatě jen o nedorozumění...
Kde je pravda?
Řada těchto stížností je zcela nesmyslná – jen vycházejí z amerického způsobu života a nepochopení kulturních odlišností. A také zde hraje obrovskou roli fakt, že do těch opravdu nejkrásnějších míst Slovenska se bohužel zahraniční turisté dostanou jen málokdy. Stejným problémem trpí i Česko – cestovatelé poznají jen Prahu a pak maximálně tak Karlovy Vary nebo České Budějovice a podle nich pak soudí celou zemi…
Což je v případě Česka i Slovenska obrovská škoda. Tady je 10 slovenských míst, o nichž si myslíme, že jsou to z turistického hlediska naprosté pecky srovnatelné s těmi nejnavštěvovanějšími světovými památkami: