Jak rychle se šíří viry? Výsledky nové studie jsou krapet děsivé
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak rychle se dostanou viry od toho člověka, co kýchl v tramvaji, k vám? No, je to fofr…
Biologové z tusconské University of Arizona zkoumali, jakou rychlostí se šíří v místnosti a budově viry. Víme sice velmi dobře, jak rychle se dokážou množit v populaci a umíme vytvářet předpovědi postupu napříč městy – ale o tom, jakým tempem prostupují domy, doposud netušíme.
Tedy po arizonské studii už ano – ale možná bychom byli rádi, kdybychom nevěděli… Rychlost šíření je totiž opravdu obrovská. Vědci použili geneticky označené viry (pochopitelně neškodné), které umístily na kliku u dveří nebo na jeden stůl v budově. Ukázalo se, že v průběhu 2–4 hodin byl virus u 40–60 procent lidí, kteří se v domě nacházeli!
Biologové pracovali s bakteriofágem MS-2, který má podobný vektor šíření jako lidský norovirus zodpovědný za většinu střevních chřipek. Ve Spojených státech způsobí každý rok asi 20 milionů onemocnění a 800 úmrtí. Klasický způsob, jak se tímto virem nakazit, je dotknout se nějakého předmětu, na němž virus ulpěl – a pak si strčit prsty do úst…
Před virem se neschováte...
Výsledek pokusu ukazuje, jak extrémně rychlé může být šíření virů v uzavřeném prostředí, v němž většina lidí tráví většinu času. V druhé fázi pokusu se pak testovalo, jestli existuje nějaký způsob, jak šíření virů zpomalit anebo zamezit. Ukázalo se, že to zase tak složité není: pokud se dodržovaly v přísnější míře běžné hygienické zvyklosti a doplnilo se to o používání desinfekčních ubrousků, pokleslo šíření virů o 80–99 procent.
Jediný drobný problém spočívá v tom, že pokud budeme taková opatření používat, povede to především ke vzniku silnějších a odolnějších druhů virů…