Deka donašečka: Už i lůžkoviny z nás budou tahat informace!
Během dlouhého mezikontinentálního letu se přikryjete dekou a koukáte na film. Letuška roznáší drinky a pečlivě pozoruje různobarevné přikrývky. Jejich záře, neboť opravdu září, se mění podle toho, zdali se zrovna bavíte, nebo bojíte. Zkrátka na vás „práskne“ vaše aktuální duševní rozpoložení...
Útrobami letícího Boeingu 787 Dreamliner na letu mezi Londýnem a New Yorkem pableskují různé barvy přikrývek. Někteří z cestujících poklimbávají, jiní popíjejí drink či se sluchátky na uších sledují na malé obrazovce před sebou některý z nabízených filmů.
Žádná z letušek není nespokojená, protože od dob minulých má hrubý přehled o náladě v letadle a pocitech cestujících. Má je pod kontrolou. Tedy alespoň ty, kteří jsou přikrytí. A přikrytí jsou všichni, kteří mají takzvané „deky štěstí“, neboť předem souhlasili s experimentem, jenž bude během letu BA 189 probíhat. Pomocí senzorů zabudovaných v čelence se zjišťuje mozková aktivita.
Frekvence mozkových vln se přenáší do látky v níž jsou zašité pruhy optického vlákna, které mění barvu v závislosti na činnosti mozkových neuronů. Když deka do světa vysílá červený signál, znamená to, že pasažér nerelaxuje, naopak jeho mysl je napjatá. Uklidňující modrá znamená opak. Klidnou mysl, relaxaci, uvolnění. British Airways test zdůvodňují snahou o vyšší úroveň cestování. Test má sloužit k lepšímu pochopení podmínek, které musí v letadle panovat, aby se cestující cítili co nejkomfortněji. Nálada se mění s úrovní osvětlení, úrovní hluku a v závislosti na široké škále dalších podmínek. Unikátní systém MyndPlay, kdy mysl je kontrolována elektrokardiografem, nabízí poměrně široké využití. Na své si s ní přijdou jak sportovci, tak lidé ponoření do hluboké meditace. Ti první budou vědět, jak silně zapojili svou mysl, ti druzí, jak hluboká byla meditace a soustředění.
Vše se skrývá ve frekvenci, na kterou je mozek v dané chvíli naladěn.
V hlubokém spánku sice mozek není zcela vypnutý, ale jeho činnost je minimalizována. Delta vlny jsou charakteristické amplitudou 0,5 Hz a pokud EEG ukazuje tuto činnost, znamená to buď hluboký spánek, nebo bezvědomí. Přichází-li spánek, člověk není příliš pozorný, neboť usínání pozornosti nepřeje. Nastupují theta vlny o rozsahu 4–7 Hz. Jde o stav těsně před spánkem či chvíli po probuzení, kdy nás napadá fůra zajímavých věcí, které si ale povětšinou nestihneme zapamatovat. Kdo má notýsek u postele, vyhrává. Přemýšlení na amplitudě alfa vln, což znamená v rozmezí 8 až 12 Hz, je ideální pro kreativní činnosti. Socháte, píšete, malujete? Spoléháte se na svou intuici? Tak právě alfa vlny jsou tím správným naladěním. Beta vlny o amplitudě 13–40 Hz indikují čilou mysl, v níž probíhají vědomé rozhodovací procesy. V takových chvílích plánujeme či logicky analyzujeme nejrůznější podněty. Ovšem pokud amplituda vystřelí vysoko ke své horní hranici, znamená to strach, stres či úzkost.
Je jasné, že v budoucnu nikdy nebudou přikrytí všichni z pasažérů. Ne každému je totiž příjemné, aby na dálku signalizoval své rozpoložení. Někdo poletí na pohřeb, další se budou trápit nešťastnou láskou nebo ještě nešťastnějším rozchodem. A nebo jen trpí fobií z létání či má obyčejný lidský strach. Prostě takovýto způsob sebeodhalení nemusí být každému příjemný. Aktuální pokus British Airways je zatím první vlaštovkou v reálném využití látek odhalujících náladu. Možná, že se dočkáme doby, kdy se oděvy zamilovaných budou láskyplně červenat. Ale co když zmodrají? Copak se stalo? Co je v nepořádku? Otázkou ale nadále zůstává, jestli něco takového opravdu chceme.
Topi Pigula