Američané a záhada jejich původu: nová fakta ukazují do pradávné minulosti
Lidé žili v USA dle archeologů možná již před 22 000 lety.
Lidé žili v Severní Americe možná o tisíce let dříve, než se doposud soudilo. Podporu pro tuto teorii nyní přineslo datování lebky mastodonta, která byla nalezena společně s kamennou čepelí. Zatímco doposud existují doklady, že území USA obývali lidé před 15 000 lety, podle nových poznatků by se tato hranice mohla posunout o sedm tisíc let hlouběji do minulosti, napsal v úterý server ancient-origins.net.
Cenný nález lebky i čepele z vulkanického kamene rhyolitu pochází ze zátoky Chesapeake poblíž americké metropole Washingtonu. V roce 1974 je z moře vylovil náhodou jeden rybář. Poté byly oba předměty věnovány muzeu ve Virginii, kde ležely v zapomnění několik desítek let. Nyní byl rozpoznán jejich význam a radiokarbonová datace určila stáří lebky na 22 000 let. Vzhledem k nálezové situaci se dá soudit, že čepel pochází ze stejné doby.
Kdo to byl?
Oba předměty vykazují známky poškození, jak byly vystaveny působení větru a slané vody. Technika opracování kamene je podobná způsobu, který používali lidé v Evropě v době před 22–17 000 lety.
Většina vědců je v současnosti toho názoru, že první Američané se na kontinent dostali ze Sibiře přes Beringovu úžinu před cca 15 000 lety a postupně zalidnili kontinent. Artefakty těchto dávných obyvatel patří ke kultuře Clovis, která je nazvaná podle archeologické lokality Clovis v Novém Mexiku. Cloviské artefakty se nacházejí na celém území Kanady a USA. Nicméně archeologické výzkumy z posledních let naznačily, že cloviská kultura zde nebyla zřejmě tou nejstarší.
Nález lebky mastodonta a kamenné čepele jsou nyní nejnovější indicií, která tuto teorii podporuje.
ČTK