Nejslavnější města, která pohltilo moře
Archeologové objevili pod hladinou oceánů, moří i jezer úžasná starověká města. Jaká jsou ta nejpozoruhodnější?
Otázka globálního oteplování je jedním z největších témat dnešní doby. Některé modely ukazují, že mnoho měst může už za sto let skončit pod mořskou hladinou. Sice se nám to zdá nepředstavitelné, ale ono už se to stalo. A ne jen jednou – ale mockrát.
Podívejte se na ta nejslavnější, která už archeologové prozkoumali.
Herakleoin neboli Thonis
Toto egyptské město objevili mořští archeologové z týmu Institut Européen D'Archéologie Sous-Marine teprve roku 2000. Ve starověku, předtím, než získala na významu Alexandrie, to byl nejdůležitější přístav Egypta. Zatím není známý přesný důvod, proč toto město pohltil oceán.
Archeologové zde našli například chrám slunečního boha Amona, v němž se odehrávaly obřady spojené s předáváním moci mezi panovníky.
Alexandrie
Ve starověku to bylo nejdůležitější město světa. Právě odsud vládl Egypt Středozemnímu moři, právě tady, na ostrově Antirhodos, se setkala krásná Kleopatra a mocichtivý Cézar. Vzniklo roku 331 před naším letopočtem, když ho při své dobyvatelské výpravě do Egypta založil slavný Alexandr Veliký.
Když se těžiště moci přesunulo z Egypta do Evropy, upadal jeho význam – přesto šlo pořád o důležité centrum obchodu i kultury. Změnil to až rok 800 našeho letopočtu. Tehdy zemětřesení pohnulo zemskými deskami natolik, že se Alexandrie včetně starého centra Rhakotis, ocitla pod vlnami.
Jonaguni Džima
Nechceme tvrdit, že jde o město, ale protože to nikdo zatím nevyvrátil, dovolíme si ho do tohoto článku zahrnout. Masaaki Kimura, japonský geolog, který se záhadnému místu věnuje, tvrdí, že jde o starověké město. Podle něj vzniklo před 5000 lety a před 3000 zaniklo. Vědec tvrdí, že ve městě jsou ruiny hradu, pěti chrámů, triumfálního oblouku a také zbytky stadionu.
A co ty pochybnosti? Jiní geologové zase tvrdí, že nejde o dílo lidských rukou ale o čistě přírodní fenomén. Kimura a další experti se snaží podmořské „město“ u pobřeží ostrova Jonaguni Džima dále zkoumat, takže už vás snad budeme moci brzo informovat, co je nového…
Lví město
Bylo by s podivem, kdyby tak velká a na historii bohatá země, jako je Čína, neměla také své potopené město. Má – a je úžasné. Výjimečné je tím, že si ho Číňané vytopili sami a dobrovolně, a to roku 1959. Úžasná historie, fantastické památky a 290 000 obyvatel musely ustoupit něčemu mnohem významnějšímu – přehradě.
První zmínka o Lvím městě neboli Ši Čeng na jezeře Qingdao pocházejí z roku 25 našeho letopočtu. Založila ho dynastie Chan; největšího významu dosáhlo v 8. století, kdy se stalo centrem oblasti o velikosti půlky Evropy…
Atlit-Yam
Nejstarší město pod vlnami bylo objeveno u pobřeží Izraele. Podmořským archeologům se velmi dobře zkoumá, leží totiž jen 8 metrů pod hladinou. Lidé zde žili už asi před 9000 lety a řada pozůstatků zde zůstala dodnes. Moře, které znamenalo pro osadu zkázu, je pro dnešní archeology požehnáním. Oceán totiž zabránil zničení památek, a tak se zde dodnes nacházejí „podivuhodné věci“ – jak by řekl slavný Howard Carter.
Archeologové tady našli několik kamenných domů a také něco jako Stonehenge, jen výrazně menší. Je složený z pouhých sedmi megalitů. V deseti hrobech byla objevena mrtvá těla; dvě z nich jsou první objevení lidé, kteří zemřeli na tuberkulózu.