Spitfiry a hurricany proti messerschmittům – Bitva o Británii s Ewanem McGregorem zuří na Prima ZOOM
Co potřebujete vědět, abyste mohli pilotovat letadlo z druhé světové války? Třeba to, že se přistává na všechna tři kola zároveň...
Synonymem letecké bitvy o Británii se stal stíhací letoun Supermarine Spitfire. V létě 1940 ale britské ostrovy proti německé luftwaffe bránilo jen necelých 400 těchto strojů. Tíhu bitvy s německými stíhači a bombardéry nesla jiná stíhačka. Byl to Hawker Hurricane, jichž měla RAF k dispozici přes 1700. Herec a fanda do létání Ewan McGregor a jeho bratr Colin v první části dokumentu Bitva o Británii s Ewanem McGregorem na Prima ZOOM pátrají po okolnostech tehdejšího vítězství.
Hrozba invaze
Jen 35 kilometrů dělilo v létě 1940 nejsilnější armádu a letectvo světa, německý wehrmacht a luftwaffe, od břehů Británie. Z anglických silnic zmizely směrové tabule, nádraží zůstala bez názvů. Nejen v Anglii, ale i v Evropě tehdy jen málokdo předpokládal, že se Hitler zastaví na francouzské straně Lamanšského průlivu.
Aby ale německá armáda mohla zaútočit na Anglii, musela se nejprve vypořádat s britským loďstvem a především letectvem. To mělo proti výkonným německým stíhačkám Messerschmitt Bf 109 jednu účinnou protizbraň – radarový systém táhnoucí se po celé délce pobřeží. Díky němu a také díky třiceti tisícům leteckých pozorovatelů mohlo být přibližně 3000 stíhacích pilotů RAF rychle a účelně nasazováno proti útočícím letadlům.
Cvičný letoun
Colin McGregor je pilot RAF zvyklý létat na současných letadlech. Rozhodne se ale absolvovat stejný výcvik jako piloti na začátku druhé světové války. Jeho cílem je posadit se do kokpitu legendárního spitfiru.
Pomoci mu v tom má stejně jako před desítkami let legendární britský cvičný letoun de Havilland Tiger Moth. Dnešní piloti se při ovládání tohoto dvojplošníku z roku 1931 musí naučit úplně jinou techniku startu a přistání. Dnešní letadla mají třetí kolo na přídi, zatímco ta starší pod ocasem. V letadle se záďovým podvozkem tedy například musíte dosednout na všechna tři kola najednou.
RAF se v roce 1940, kdy začala bitva o Británii, musela rychle učit. Většina jejích stíhačů nebyla nikdy předtím v boji. Proti nim stál přitom hrozivý nepřítel v podobě německé Luftwaffe. Ta bojovala už v několika bitvách po celé Evropě a dosud každého protivníka smetla z oblohy...