Hrůzný říjen v Africe: 14 zabitých slonů a čtyři hraničáři…
Říjen byl pro africká divoká zvířata hodně špatným měsícem...
Africká populace slonů tento týden zažívá další krizi. V Zimbabwe zabili pytláci 14 slonů – a to v národním parku Hwange. Pokud vám to místo zní povědomě, je to ten park, kde byl nedávno americkým zubařem nelegálně zastřelen slavný lev Cecil.
Všichni sloni byli otráveni kyanidem, pytláci stačili všem odebrat i kly. V parku Hwange sice žije celkem přes 53 000 slonů, ale i tak jde o největší množství zvířat upytlačených v krátkém čase. Lovci zabíjejí pomocí pomerančů, do nichž vpíchnou silnou dávku kyanidu. Sloni toto ovoce milují a jed v něm nejsou schopní odhalit, a to ani pomocí jejich výjimečně citlivého čichu.
Bohužel kyanid je v Zimbabwe extrémně snadno k sehnání: používá se totiž jako činidlo při těžbě v místních dolech. V poslední době se tento jed stal u pytláků nejoblíbenějším způsobem zabíjení slonů. Do roku 2013 se ještě sloni pytlačili klasicky, tedy pomocí pušek. Ale hlasitá střelba byla pro nelegální lovce zdrojem snadného prozrazení. A tak přešli na kyanid: vůbec nejčastěji jím napouštějí sůl, kterou sloni milují…
Další špatnou zprávou je, že ani jeden z pytláků nebyl zatčen… Na druhé straně Afriky se však ve stejnou dobu stalo něco ještě horšího. V Kongu, v národním parku Garamba, povraždili pytláci 4 strážce parku – a jen zázrakem nebylo mrtvých hraničářů ještě mnohem víc…
Muži byli součástí desetičlenné hlídky, která se vydala sledovat signál z vysílačky, která byla umístěná na jedno ze slonů. Poté, co ho pytláci zabili, přístroj dál vysílal – a rangeři siignál sledovali až do tábora lovců.
Jenže tam se ukázalo, že pytláků je výrazně více – a navíc byli mnohem lépe vyzbrojení. Po krátké přestřelce museli rangeři i přes podporu vojáků ustoupit. Přitom čtyři z nich zemřeli, zbytek byl evakuován náhodou kolem prolétajícím vrtulníkem. Těla mrtvých rangerů později vyzvedl speciální tým…