Šimpanzi v Senegalu se naučili vyrábět kopí. A používají je k lovu!
Biologové v Senegalu pozorovali něco nečekaného: tlupa šimpanzů v oblasti Fongoli začala využívat kopí, jimiž pak loví menší zvířata!
Výzkum této tlupy trval sedm let, první záběry šimpanzů ozbrojených ostrými větvemi se objevily už roku 2008, tehdy ale byli vědci velmi zdrženliví v hodnocení těchto snímků. Ale teď už je to jisté: šimpanzi v této tlupě si zbraně opravdu vyrábějí.
Vědci pozorovali šimpanze přímo při výrobě zbraní: nejprve si tito primáti utrhnou silnou větev, odstraní z ní menší větvičky a nakonec je dokonce někdy i brousí. Využívají k tomu vlastních zubů, jimiž okoušou konec větve do špičky.
Těmito kopími, dlouhými průměrně 75 centimetrů, pak šimpanzi zabíjejí komby. Komby jsou poměrně primitivní poloopice, které spí v hnízdech ukrytých v dutinách stromů. A právě tam je šimpanzi svými kopími probodávají.
Šimpanzi takhle kombám nezpůsobují smrtelná zranění, jen jimi způsobují takovou bolest, že komby se pokusí z úkrytu utéct – a pak už je mohou šimpanzi číhající venku bez problémů ulovit holýma rukama…
Nešlo o žádný výjimečný incident; biologové napočítali za těch 8 let celkem 308 případů, kdy šimpanzi použili zbraně. Zajímavé a dost překvapivé je zjištění, že častěji kopí využívaly samice (v 61 procentech). Jak je to možné? Samicím se totiž mnohem hůř loví, velmi často nosí mláďata a jsou tedy méně obratné i rychlé. A tak si musí vypomáhat pomocí nástrojů.
Podle biologů je tato tlupa šimpanzů žijící ve Fongoli výjimečná i jinak: její členové spolupracují mnohem lépe než kdekoliv jinde. Jak se to projevuje? Normálně dominantní samci berou samicím žrádlo, tady se to nestává. Čím je to způsobené, se zatím neví, jednou z hypotéz je, že zdejší oblast je poměrně chudá na živiny, a tak se šimpanzi musí dostat ke zdrojům jinak, než jsou zvyklí.
Primatologové, kteří tuto tlupu studovali, tvrdí, že výzkum vrhá nové světlo i na původ člověka. Naši předkové mohli začít využívat zbraně velmi podobným způsobem – a je tedy také možné, že právě ženy byly tím, kdo i u lidí vymyslel jako první zbraně… Zajímavý je totiž i fakt, že podmínky ve Fongoli velmi připomínají podmínky panující v oblastech, kde byly nalezeny pozůstatky nejstarších hominidů…