Ty brďo, je to na jedno brdo! Bizarní slova mají logický původ. Roli má i Hurvínek
Nejspíš znáte spojení „na jedno brdo“, ale víte, co je to brdo? Má něco společného s Brdy nedaleko Příbrami? A jak do toho zapadá zvolání „Ty brďo!“? Prozkoumejte s námi význam slova brdo.
Brdo – význam slova
Jak uvádí Rejzek v Českém etymologickém slovníku, brdo je hřeben tkalcovského stavu. Stejný význam slova najdete také ve Slovníku spisovného jazyka českého. V původním slova smyslu tedy brdo představovalo hřeben se zářezy, který provádí pohyb nitěnek. Machek ve druhém vydání Etymologického slovníku jazyka českého popisuje ještě prapůvodní podobu brda, kdy se jednalo o dřevěný mečík vsouvaný mezi osnovné nitě tkalcovského stavu.
Brdo – hora v Chřibech
Teprve později se brdo začalo používat ve významu hřbet hory – nejspíš všichni známe vrchovinu u Příbrami s názvem Brdy. Také nejvyšší vrchol Chřibů se jmenuje Brdo. Typicky brdo značilo nevysoké kopce, respektive kopcovité pásmo, z nějž vystupují jednotlivé vrcholky jako na hřebeni. V tomto významu se používá také zdrobnělina brdce nebo brdečko.
Na jedno brdo – tkát pořád stejně
Přenesený význam slovního spojení „na jedno brdo“ má celkem logické vysvětlení. Na tkalcovském stavu se osnova naváděla do brda, a tím tvořila stejnou vazbu tkaniny. Díky brdu a šikovnosti tkalců a tkadlen vytvářel tkalcovský stav jednu látku jako druhou, tedy na jedno brdo. Fráze „být na jedno brdo“ nebo „dělat něco na jedno brdo“ už v češtině zůstaly a znamenají být stále stejný, dělat něco stejně či jednotvárně.
Kde ještě najdete Brdo?
Jak už jsme zmínili, Brdo je nejvyšším bodem Chřibů na Moravě. Rozhledna Brdo na vrcholu patří k frekventovaným výletním cílům, jelikož trasa na Brdo je součástí oblíbené cyklostezky. Výstup na Brdo přitom není zas tak náročný, vrchol leží v nadmořské výšce 587 metrů. Hodně návštěvníků vyráží na trasu Bunč–Brdo, která začíná v Lesním penzionu Bunč a měří jen 3,5 kilometru.
Brdo v Chřibech ale není jediné Brdo v České republice. Vesnice Brdo se nachází v Plzeňském kraji, nedaleko Manětína. Další Brdo je součástí Staré Paky v Královéhradeckém kraji.
Brdy ve středních Čechách jsou známé hlavně tím, že zde v minulosti sídlil vojenský výcvikový prostor. Ten už není v provozu a v současné době zde můžete navštívit chráněnou krajinnou oblast. Nicméně některé části zůstávají pro veřejnost uzavřené, protože se oblast nepodařilo vyčistit od nevybuchlé munice. Na prozkoumání Brd láká mimo jiné triatlonový závod Brdonoš. Mimochodem název Brdonoš nese i pivo z Pivovaru Podlesí u Příbrami.
Ty brďo! – má stejný význam jako brdo?
Když už jsme u brda, možná vás napadlo, jestli s ním má něco společného spojení „Ty brďo!“. Výraz údivu nemá s brdem co do činění. Vysvětlení původu najdeme v časopise Naše řeč. Vyjádření údivu Ty brďo! vzniklo pravděpodobně zkrácením spojení „Ty člobrďo!“. Člobrda, člobrďa, člobrdík a další zdrobněliny označují člověka a hojně se vyskytovaly ve scénkách Spejbla a Hurvínka. A kdo by si z dětství nepamatoval člobrdo – hru Člověče, nezlob se!
Stejně jako brdo pak brďo najdeme v názvech – například Brďo Týniště vede dětské oddíly v Týništi nad Orlicí. Brďo Tišnov je součástí hnutí Brontosaurus – je to zkratka slov BRontosauří Dětský Oddíl.
A znáte Brďokoky? Slavná písnička od Horkýže Slíže si utahuje z namyšlené bratislavské mládeže a jejího slovníku. Název písně vznikl spojením frází „ty brďo“ a „no ty koky“.
Zdroj: Časopis Naše řeč / Slovník spisovného jazyka českého