Znáte původ slova maděra? Spojeno je nejen s Maďary a něčím rozbitým
Nejspíš všichni známe spojení „na maděru“ ve smyslu úplně rozbitý nebo hodně opilý. Slovo maděra má však několik dalších významů. Navíc se jedná o příjmení, které proslavil Antonín Maděra – postava ze seriálu Zdivočelá země.
Maděra – tanec a čepice
Ve Slovníku spisovného jazyka českého najdeme hned čtyři významy slova maděra. Přitom první tři z nich nejsou vůbec známé. První význam slova představuje vysokou čepici. V druhém významu znamená maděra tanec, předchůdce polky. Jako třetí Slovník uvádí maděru jako nemotorného, slabého a přihlouplého člověka: „Nic nedovedl, takový maděra!“
Je to na maděru nebo namaděru?
Teprve jako čtvrtý význam udává Slovník spojení na maděru ve smyslu být úplně rozbitý, být zcela na padrť. Zároveň se toto spojení užívá pro opilce. Byl zpitý na maděru zkrátka znamená, že byl úplně na kaši. Přitom správný pravopis spojení je zvlášť „na maděru“ i dohromady „namaděru“, můžete si vybrat dle libosti.
Má maděra něco společného s Maďary?
Zcela určitě má slovo maděra spojení s Maďary, minimálně v prvních dvou významech. Jedná se totiž o vysokou čepici pocházející z Maďarska, stejně tak kolový tanec podobný polce se k nám dostal z Uher. Etymologický slovník od Machka navíc uvádí ještě jeden význam slova maděra – jednalo se o platidlo používané v Uhrách v 16. století.
A odkud se vzalo slovo maděra ve významu být rozbitý na cimprcampr? Nejspíš nemá s Maďary nic společného a jedná se o zkomoleninu slova paděra, které se dodnes dochovalo v podobě padrť. Michal Novotný v Zákulisí slov píše: „Co je na maděru, na paděru, napadrť, je zcela rozdrcené.“ A dodává, že Jiří Rejzek v nejnovějším etymologickém slovníku neuvádí žádný výklad původu slova a jen suše konstatuje, že původ slova maděra je nejasný.
Příjmení Maděra proslavila Zdivočelá země
Maděra je také české příjmení, i když nepatří k nejrozšířenějším. V České republice bylo v roce 2017, kdy statistiky ještě zveřejňovalo Ministerstvo vnitra, 572 mužů s příjmením Maděra a 603 žen s příjmením Maděrová.
Příjmení Maděra pak proslavil hlavně Antonín Maděra – hlavní postava ze seriálu Zdivočelá země. Seriál má čtyři série a odehrává se v Československu po konci druhé světové války až do 90. let. Děj sleduje osud Antonína Maděry – bývalého západního pilota, který se po válce vrací do krušnohorského pohraničí, do obce Svatý Štěpán, kde chce chovat koně.
Osud Maděry se odehrává na pozadí významných událostí v Československu – osidlování pohraničí po válce, komunistický převrat v roce 1948, politické procesy v 50. letech, okupace ruskými vojsky v roce 1968 nebo Prohlášení Charty v roce 1977.
Kde se ještě nachází Maděra?
Nesmíme zapomenout ještě na jeden význam slova maděra. Pokud se zdržujete v Pardubickém kraji, můžete narazit na samotu nedaleko Poličky, která nese název Maděra. Jedná se o skautskou základnu, kde se pravidelně koná Fonticulus Maděra – Roverský lesní kurz.
Zdroj: UJČ