31. prosince 2024 15:30
Adam Vala

Proč si zvířata nemusí čistit zuby? Odpověď je jednoduchá, ale donutí vás přemýšlet

Ačkoliv to tak při pohledu kolem nás mnohdy nevypadá, lidé si na rozdíl od zvířat čistí zuby. Lépe řečeno, čistit si je musí, aby neměli zubní kazy nebo v horším případě o zuby nepřišli. Pak tu jsou ale divoká zvířata, která takové problémy nemají a zuby si naopak čistit nemusí. Proč tomu tak je a můžeme se vůbec v tomto bodě zvířatům přiblížit?

Nejste první, kdo si tuhle otázku položil. S ohledem na to, jak monotónní a veskrze nezáživné čištění zubů je, lidé už mnohokrát řešili, proč na tom jsou jinak než ostatní živočichové na světě a co se s tím dá případně dělat. Jak uvádí například magazín Science ABC, odpověď je velmi jednoduchá, ne všichni se ale budou schopni podle ní řídit. Jste připraveni? Tak dobrá, odpověď se skrývá v jídle a pití, které každý den konzumujeme.

Proč my ano a oni ne?

Než se totiž začnete ptát, proč si zvířata nečistí zuby, je vhodnější začít u otázky, proč si je my čistit musíme. Každý den totiž přijímáme spoustu zpracovaného jídla plného cukrů, čímž vystavujeme zuby potenciálnímu nebezpečí v podobě zubního kazu. Ten se vytváří ze zbytků potravin, které se nepodařilo zubním kartáčkem nebo nití zcela odstranit, a plak, který se následně na zubech vytvoří, začne skrze svůj vedlejší produkt v podobě kyselin naleptávat sklovinu. Tím se v zubech vytváří otvory, které znáte jako nehezké černé a bolavé zubní kazy.

Čtěte také: Umělá sklovina dává naději polovině lidstva. Nový materiál je dvakrát odolnější než ten na zubech

Naproti tomu zvířata jedí v drtivé většině jen syrovou potravu a zapíjejí ji obyčejnou vodou. Přirozeným výběrem potravin tak sama předchází tomu, aby na zubech nebezpečný povlak vznikal a kazům se vyhýbají. Čímž se vlastně elegantně dostáváme k odpovědi na to, proč se vyrábí zubní pasty pro psy či jiné domácí mazlíčky a proč právě těmto zvířatům jejich majitelé zuby čistí. Vracíme se opět ke stravě, která v domácích podmínkách neodpovídá tomu, co by dané zvíře jedlo v divoké přírodě, a například zuby psů se po všech pamlscích a zbytcích „lidského“ jídla začnou chovat úplně stejně jako naše zuby.

Je tu nicméně ještě jeden faktor, který ve finále ovlivňuje podobu či kvalitu zubů u zvířat, a to je jejich délka života. U většiny zvířat bývá kratší než u lidí, takže mnohdy se zuby ani „nestihnou“ zkazit, než zvíře zemře, což je také výhoda. Ale určitě ne taková, jakou byste sami chtěli využít.

Zdroj: Science ABC, Times of India

Video, které jste mohli minout: Dinosauři nebyli prvními monstry pravěku. Podívejte se, jaké obludy vládly Zemi před nimi

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom