Konzumují zvířata alkohol záměrně? Podle nového výzkumu může být všechno úplně jinak
Videa zvířat, která se přejedí fermentovaným ovocem a pak vykazují jasné známky opilosti, kolují po internetu poměrně běžně – a lidé si je nadšeně sdílejí. Odborníci měli do nedávna za to, že jsou takovéto případy jen nehodami. Současný výzkum ale předkládá jinou teorii.
Že zvířata dávku alkoholu obdržela jen jako vedlejší produkt ke sladkému ovoci, odborníci předpokládali zejména proto, že evoluční výhody stavu opilosti jsou v nulových až záporných hodnotách. Alespoň tedy v případech, kdy se nenacházíte na diskotéce, ale třeba na stromě v džungli plné predátorů.
Čtěte také: Vylovili z moře lahve, vypili je a zemřeli. Pět rybářů zabila neznámá tekutina
Skupina vědců z Univerzity v Exeteru ale nyní tuto teorii zpochybňuje. Alkohol, respektive etanol, se přirozeně nachází téměř v každém ekosystému – a zvířata, která se živí nektarem a ovocem, ho prý konzumují daleko častěji, než si myslíme.
Více kalorií i dezinfekce
Naše planeta začala etanolem v uvozovkách oplývat okolo doby před 100 miliony lety. Květiny tehdy poprvé ve velkém produkovaly sladký nektar a ovoce plné cukrů, které mohly v přírodě se běžně vyskytující kvasinky fermentovat. Přirozeně fermentované ovoce ale málokdy dosáhne takové hladiny etanolu, že by se z něj zvířata mohla vyloženě opít. Většinou v nich není více než 1–2 % ABV (alkoholu v celkovém objemu). Pro srovnání, desetistupňové pivo obvykle mívá 3,5-4,5 % ABV.
Zvířata navíc disponují geny, jež etanol dokáží rozkládat, a tyto geny vlastnila ještě dávno před tím, než jim jakékoli etanolové opojení vůbec hrozilo. Podle autorů výzkumu je proto také na místě zvážit evoluční benefity, které alkohol přináší.
„Musíme se na věc dívat úplně opačnou perspektivou, než jsme jako lidé zvyklí,“ vysvětlil jeden z autorů výzkumu, molekulární ekolog Matthew Carrigan. „Etanol je velice kalorický. Když konzumujeme alkohol, děláme to, protože chceme intoxikaci, nikoli kalorie. Ve volné přírodě je ale situace úplně opačná.“ Alkohol je také přirozenou dezinfekcí. A kromě toho, fermentované ovoce je daleko snazší objevit po čichu, kterým se zvířata při vyhledávání potravy často orientují.
Zda zvířata pociťují a vyhledávají také relaxační účinky a dopaminový boost, které alkohol nabízí, ale odborníci zatím netuší. Hodlají se na to proto zaměřit v dalším výzkumu.
Zdroj: EurekAlert, Trends in Ecology and Evolution, The Hill.
Video, které jste mohli minout: Extrémně jedovatý pavouk způsobuje dlouhou a bolestivou erekci. Pak často následuje smrt.