Zničte silnice, pak města začnou fungovat! Důkaz z Koreje
Malý zázrak: tak popisují architekti projekt, který se podařilo uskutečnit v jihokorejském Soulu.
Soul, hlavní město Jižní Koreje, je moderní metropolí se vším, co k tomu patří. Protože se vyvíjel a rostl extrémně rychle, trpěl a stále trpí spoustou problémů. Tím největším je, že automobily a silnice skoro úplně vytlačily lidský život.
Jenže v Soulu se to rozhodli změnit. Město má naštěstí spoustu peněz, a tak to vyšlo. Jako příklad, že to jde, použili Cheonggyecheon. Před průmyslovou revolucí tudy vedl potok a lidé tu žili v malých vesničkách podél jeho břehu. Ale v 70. letech 20. století tady vyrostla obří dálnice, která betonem vytlačila lidi – stala se tehdy symbolem korejského úspěchu.
Jenže jak se město rozvíjelo, pochopili v Soulu, že dálnice je sama spíš problémem než řešením problému. Přiváděla do centra města spoustu aut, která zde stejně neměla dost místa k parkování a navíc zhoršovala už tak problematický stav ovzduší. A tak se starosta města rozhodl roku 2003 dálnici zbořit a nahradit ji opět potokem, navíc obohaceným o spoustu moderních prvků.
Celé to stálo 900 milionů dolar, tedy asi 1,8 miliardy korun. A výsledek? Podívejte se sami!
Roku 2005 byly práce dokončeny a Cheonggyecheon se prakticky přes noc stal jedním z nejoblíbenějších míst Soulu. Podle všech možných hledisek jde o fenomenální úspěch. Nejenže je město méně přeplněné automobily, ale současně vznikla městská oáza klidu, čerstvého vzduchu a života.
Do koryta potoka se přestěhovaly desítky druhů hmyzu, ryb i drobných ptáků, takže už bez zásahu člověka vznikl fungující ekosystém, který si žije vlastním životem a člověk ho jen udržuje v chodu.
Také lidé v okolí projekt oceňují. Chladná voda tekoucí potokem ochlazuje okolí až o 3 stupně, což má význam zejména v parných korejských létech. Konají se tu svatby, pod obnoveným tradičním mostem si dávají mladí lidé schůzky a také se zlepšila kvalita vzduchu v okolí…