Žirafy žerou antilopy! A mají k tomu dobrý důvod
Udivuje vás úvodní fotografie článku? Proč by žirafa žrala antilopí lebku?
Žirafy i další býložravci žerou kosti často – vědci tomuto zvyku říkají osteofágie. Zatímco u dravců je běžná, u býložravců si ji dokážeme jen těžko představit. Ale i u nich je rozšířenější, než si kdokoliv myslí.
Typická je právě pro žirafy. Nežerou kosti celé, ostatně na to ani nemají vybavený chrup. Antilopí nebo dokonce větší dost by rozkousat nedokázaly, ani kdyby nad tím strávily týden. Spíše ji jen tak ožužlají a poválejí v tlamě, občas se do ní zakousnou, ale po pár minutých přejdou k další kosti. Proč tenhle nesmysl dělají?
Evoluce zasahuje
Pochopitelně proto, aby přežily. Vědci to sice zatím neví stoprocentně, ale většina se shoduje na tom, že žirafám kosti přinášejí zdroj vápníku a fosforu, které by si jinak nedokázaly obstarat. Zejména v oblastech chudších na živiny je těchto látek potřebných pro tvorbu kostí nedostatek – a tak si ji žirafy obstarávají jinak.
Biologové v Africe dokonce pozorovali, že žirafy navštěvují sloní hřbitovy – místa, kam se tlustokožci vydávají umírat. Kromě žiraf byl tento zvyk pozorován i u řady jiných zvířat, nejčastěji u těch, která žijí kolem polárního kruhu. Jde například o soba polárního, jelena lesního, daňka evropského, jelence ušatého a dalších.