Video, které překvapilo i vědce: Býložravá želva obrovská se zachovala jako krvelačný lovec
Odborníci se nevšední chování želvy, kterou zachytily kamery při útoku na kořist, budou snažit studovat do hloubky.
Želva obrovská patří mezi nejdéle žijící tvory na světě a může vážit až 200 kilogramů. Žije ve stádech na několika izolovaných místech planety, jako jsou suché, skalnaté oblasti Seychel, a má se za to, že je býložravcem (až na drobné výjimky v podobě živočišných zbytků). Cambridgeský biolog Justin Gerlach si proto nejdřív myslel, že musí jít o nějaký omyl, když se k němu dostalo video natočené na ostrově Fregate, jež spolu s jeho autorkou, bioložkou Annou Zorovou, popsal i ve studii pro odborný časopis.
Želva obrovská 1 Zdroj: iStock
Je pomalý býložravec skrytým masožravým lovcem?
Záznam totiž ukazuje želvu obrovskou, která chladnokrevně loví vyděšené mládě nodyho tenkozobého (Anous tenuirostris). Ptáčka, který očividně vypadl z hnízda a ještě neumí létat, želva zahnala až na konec silné klády, odkud se bál seskočit; pak ho jediným stiskem mohutných čelistí usmrtila a bez zaváhání pozřela jako největší delikatesu.
„Bylo to pro mě naprosto nečekané,“ svěřil se Gerlach později. „Úžasné a zároveň mírně děsivé.“ Proteiny z mrtvých živočichů si podle něj sem tam zpestřuje jídelníček mnoho býložravců a u želv obrovských už se objevilo několik zpráv o tom, jak nohou rozdrtily a pak snědly ptačí mládě. Vědci ovšem předpokládali, že želvy mláďata spíš zabily omylem. Koneckonců málokdo by do pomalých želv řekl, že budou schopné cokoliv ulovit.
Právě proto Gerlacha zkušené lovecké počínání natočené želvy natolik fascinovalo, že se mu rozhodl zasvětit další výzkum a bude se snažit zjistit, zda želvy takto loví pravidelně a jestli se od sebe tohle chování nějak učí.