19. května 2025 14:05

Záhada letící kachny nedá lidem spát. Fotka, na níž překračuje povolenou rychlost, vedla k fascinujícímu zjištění

Policisté ve švýcarském Könizu se nestačili divit. Radarová past, která v zóně s nejvyšší povolenou rychlostí 30 km/h zachycuje neukázněné řidiče, tentokrát zachytila divokou kachnu. To nejdivnější ale přišlo až v momentě, kdy zjistili, že se něco takového nestalo poprvé.

Incident, na který švýcarská obec Köniz jen tak nezapomene, se stal 13. dubna 2025. Rychlostní limit 30 kilometrů v hodině překročil velmi neobvyklý delikvent. Radarová past zdokumentovala průlet samce kachny divoké (Anas platyrhynchos).

Čtěte také: Srážek se zvířaty na jaře přibývá. Expert popsal, jak reagovat, když je střet nevyhnutelný

Obec se samozřejmě pochlubila snímkem na svém facebookovém kanálu, což spustilo lavinu komentářů i úsměvných teorií. Jenže tamní policisté zjistili, že kachní přestupek už jednou řešili… a bylo zaděláno na jednu z nejkurióznějších záhad, se kterými se v obci kdy setkali.

𝗘𝗻𝘁𝗲𝗻-𝗠𝘆𝘀𝘁𝗲𝗿𝗶𝘂𝗺 Die Kolleg:innen vom Polizeiinspektorat staunten nicht schlecht, als sie sich ein Radarbild vom 13....

Posted by Gemeinde Köniz on Saturday, May 10, 2025

Neuvěřitelná shoda náhod

Úředníci totiž zjistili až neuvěřitelnou shodu. Radar kachnu divokou zachytil už v roce 2018, a to nejen na přesně stejném místě, ale dokonce ve stejný den, 13. dubna. Tehdy se také jednalo o samce, a aby to nebylo málo podivné, letěl přesně stejnou rychlostí, 52 km za hodinu.

Místní úředníky náhoda tak zmátla, že začali pátrat, zda se nejedná o podvrh. Jestli se třeba někdo nepokusil o opožděný aprílový žert. Radarové snímky ale nejde zpětně upravovat, a navíc jsou bezpečně zapečetěné. Přístroje také každoročně kalibruje Švýcarský federální metrologický institut. Pátrání tak potvrdilo, že jsou oba záznamy skutečně pravé. Jak ten z roku 2018, tak ten letošní.

Interpretaci těchto faktů obecní zaměstnanci nechali nakonec na široké veřejnosti, která se hned vrhla do spekulací a vtipů o kachních sériových zločincích. Že by se ale na snímcích, které dělí 7 let, jednalo o tutéž kachnu, je krajně nepravděpodobné. Kachny divoké (Anas platyrhynchos) se v přírodě obvykle dožívají jen 5 až 10 let, většinou méně, kvůli predátorům, nemocem a dopravním nehodám.

Zdroj: Spiegel.de, BILD, Facebook – Gemeinde Köniz

Video, které jste mohli minout: Hadi v kalhotách: Pašerák se v Číně nezvyklým způsobem snažil propašovat více než sto plazů

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom