Vysvětlení: Co se stane, když láva nateče do moře? Můžou kvůli tomu umírat lidé?
Láva stékající ze sopky na ostrově La Palma dosáhla mořského pobřeží. Co vzniká v místě souboje živlů?
Z daleka viditelný oblak bílé páry označuje místo na pobřeží ostrova, kde si láva ze sopky Cumbre Vieja prorazila cestu k Atlantskému oceánu. Přes tisíc stupňů horká láva ale v kontaktu s chladnou mořskou vodou zdaleka nevytváří jen páru – součástí toxického oblaku je i kyselina chlorovodíková a také miniaturní střepy sopečného skla. Jde tedy o prostředí, které bychom čekali spíše na nějaké mimozemské planetě.
V závislosti na proudění vzduchu se pak tento nebezpečný oblak může dostat nad lidská sídla. „Víme, že představuje nebezpečí pro lidi, kteří by se ocitli přímo uvnitř, takže je důležité se tomu vyhýbat,“ řekl technologickému blogu The Verge v souvislosti s podobnou událostí na Havajských ostrovech v roce 2018 vulkanolog Michael Poland.
LOOK: Lava from a volcano on the Spanish island of La Palma has reached the Atlantic Ocean. The steam that arose could contain toxic gases, experts warned https://t.co/4IWF7RXlHo pic.twitter.com/mEkdgvg72r
— Bloomberg Originals (@bbgoriginals) September 29, 2021
Úřady na La Palmě také okamžitě po oznámení místního vulkanologického institutu Involcan, že proud lávy dosáhl pláže Playa Nueva, vyhlásily pro obyvatele ostrova lockdown.
Kyselina a sklo, které v plicích nechcete
Žhavá láva způsobuje nejen odpaření vody, ale kvůli své vysoké teplotě zahřívá i molekuly soli, takže vzniká chlorid hořečnatý, který je velmi aktivní. Ten okamžitě reaguje s vodní párou a vytváří kyselinu chlorovodíkovou, kterou běžně v žaludku používáme k předtrávení potravy, ale v plicích ji rozhodně mít nechceme.
Vista del delta de lava grabado por nuestros compañeros en el campo / Video of the lava delta registered by our colleagues in the field #lapalma #erupcionlapalma #lapalmaeruption pic.twitter.com/cXPmVRqLYA
— INVOLCAN (@involcan) September 29, 2021
Jak ale vzniká sopečné sklo? Princip je jednoduchý – stejně jako láva zahřívá vodu, ochlazuje naopak voda lávu. Tím vzniká sopečné neboli vulkanické sklo, které se okamžitě tříští na miniaturní částečky, jež jsou neseny žhavým plynem.
Oblaka nebezpečných plynů se poměrně rychle rozptýlí a nejlepší ochrana proti těmto nepříjemným důsledkům sopečné činnosti je se k nim vůbec nepřibližovat. Problematické je to hlavně u lovců senzací a neukázněných turistů – v roce 2000 takto v blízkosti havajské sopky Kilauea přišli o život dva lidé.
Stovky zničených domů
Sopka Cumbre Vieja na kanárském ostrově La Palma se probudila po 50 letech nečinnosti 19. září 2021. Láva tekoucí ze sopky směrem k pobřeží zničila přes 600 domů, 7 000 lidí se muselo evakuovat a místní letiště dočasně přerušilo veškeré lety.