VIDEO: Vzácného nosorožce, který se topil v bahně, musela zachránit těžká technika!
Díky lidem za tu záchranu!
Afrika trpí podobnými problémy jako Evropa – tedy pokud se týká sucha. Zejména jihoafrická oblast KwaZulu-Natal se potýká s katastrofálním nedostatkem vody: zavinil extrémní úbytek dobytka a ohrožuje úrodu, ale také může způsobit nenapravitelné tragédie u divoce žijících zvířat.
V soukromé rezervaci Phinda objevili strážci parku problém, který byl způsobený právě suchem. Jedno z napajedel se kvůli nedostatku vody proměnilo v lepkavou bažinu. A právě v ní uvízl vzácný nosorožec dvourohý a nebyl schopný dostat se ven.
Strážci parku stáli před otázkou, jak velké a potenciálně nebezpečné zvíře dostat ven – přiblížit se k němu nebo uspat ho nepřipadalo v úvahu. A nakonec to vyřešili takhle:
Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis) nazývaný někdy též nosorožec černý je společně s nosorožcem tuponosým zástupcem nosorožců v Africe. Je býložravec. Populace nosorožců dvourohých se vyskytuje zejména v afrických rezervacích.
Je zařazen na Červeném seznamu IUCN v kategorii kriticky ohrožený. Černí nosorožci byli dříve rozšíření a hojní v celé subsaharské Africe. Jsou dodnes loveni kvůli rohům, ze kterých se vyrábějí ozdobné dýky, a používají se v některých asijských zemích v tradičním lékařství, kde si mylně představují, že to povede ke zvýšení sexuální potence. Je odhadováno, že 90 % dospělých nosorožců je zabito pytláky kvůli rohům.
Ještě v roce 1900 žilo na území západní Afriky asi 100 tisíc nosorožců dvourohých. V roce 1995 už to bylo pouhých 2400 jedinců. Poddruh nosorožec dvourohý severozápadní (Diceros bicornis longipes) byl v letech 2011 a 2013 organizací IUCN prohlášen za vyhubeného... (wiki)
Phinda Private Game ReservePhinda Private Game Reserve