VIDEO: Proč je nebe modré? A proč je modrá barva v přírodě vzácností? Sledujte na PrimaPLAY
Modrá barva se v hmatatelné přírodě Země vyskytuje jen vzácně.
Tati, proč je nebe modré? Jestli už jste někdy dostali (nebo položili) tuhle nevinnou otázku, asi byste také na ni rádi dokázali odpovědět. Je to jednoduché – klíčem k modré obloze je Slunce. „Sluneční paprsky dopadající na Zemi interagují s hustou vrstvou atmosféry. Při tom se kratší modré vlnové délky obsažené ve slunečním světle rozptýlí a způsobují modré zabarvení oblohy,“ vysvětluje britská fyzička a oceánografka Helen Czerski. První část dokumentu Tajemství barev si můžete pustit na PrimaPLAY.
Je to jev, k jehož objasnění přispělo několik badatelů. Například Thomas Young už v roce 1801 prokázal, že světlo má vlnový charakter, a také vyslovil domněnku, že barva je dána vlnovou délkou. Ve druhé polovině 19. století pak John Strutt přišel na souvislost rozptylu světla v atmosféře na jeho vlnové délce. Barvy s kratší vlnovou délkou, jako je modrá (400 nm), se rozptylují až 16krát více než barvy delších vlnových délek, jako je zelená nebo červená (750 nm).
Samotná modrá barva se přitom v hmatatelné přírodě Země, která se nazývá „modrá planeta“, vyskytuje jen vzácně. Přestože je modrá barva všude kolem – kromě oblohy jsou modrá i moře a oceány – dotknout se této modři nedokážeme.
První díl dokumentární série Tajemství barev můžete vidět na Prima PLAY.
(mih)