VIDEO: Podmořské tornádo málem pohltilo potápěče
Při filmování hejna tuňáků se slavný fotograf dostal do situace, jakou zažije jen málokdo.
Octavio Aburto je světově proslulý fotograf, jehož snímky publikují i časopisy jako National Geographic. Právě pro tento magazín fotil hejna tuňáků, když se dostal přímo do víru rybích těl. Vznikla tak fotografie, kterou Aburto pojmenoval David a Goliáš. A jako bonus ještě bombastičtější video. Podívejte se na ně v úvodu článku…
Jak taková fotografie může vzniknout a jak se cítí člověk, který stojí tváří v tvář silám přírody? Na to Aburto odpověděl v rozhovoru serveru mission-blue.org. Při fotografování využívá nejvíc svou hlavní profesi mořského biologa. Věří, že fotografie je působivá především díky tomu, co je na ní zobrazeno – tedy specifické chování jednoho druhu ryb. „Snažil jsem se zachytit co nejvíce informací o vědeckém výzkumu v Cabo Pulmo tak, aby byl pochopitelný i veřejnosti,“ říká Aburto v rozhovoru. „Rád bych tímto způsobem vyprávěl příběh o záchraně moře u Cabo Pulmo.“
Příběh jedné fotografie: tři roky do zmáčknutí spouště
Co budeme jíst, až dojdou tuňáci? Tuňáci patřili k nejrozšířenějším rybám ve světových oceánech. Masivní rybolov ale způsobil, že mizí, případně jsou čím dál menší. Například kolem Evropy se stal tak vzácným, že Evropská komise nařídila zákaz lovu tuňáka obecného ve Středozemním moři a východním Atlantiku.
Aby tato fotografie vznikla, musely uběhnout celé tři roky. Tak dlouho ji měl fotograf v hlavě a přemýšlel, jak ji nejlépe realizovat. Právě před třemi lety totiž poprvé na vlastní oči viděl "tornádo tuňáků" a od té doby mu nedala myšlenka na fotografii spát. Na fotce není zachycen samotný Aburto, ten stál za hledáčkem, ale jeho kolega, biolog David Castro.
Fotografie vznikla díky kombinaci několika ideálních podmínek – zcela čisté vodě, úžasnému světlu pronikajícímu hladinou a také zcela perfektnímu chování ryb. Aburtovi strávil pod hladinou téměř celou hodinu, než se vůbec dostal ke zmáčknutí spouště. Hodně mu také pomohla znalost chování ryb – když se tuňáci třou, dá se jejich chování velmi dobře předpovídat. Právě tehdy tvoří ze svých těl typickou kouli, jejíž tvar se mění podle pohybu jednotlivých členů hejna. A může tak vzniknout i tornádo...
Jakmile Aburto fotografii zveřejnil, stala se okamžitě velkým hitem. Úspěšně se s ní zúčastnil prestižní soutěže National Geographic Photo Contest 2012 - nezvítězila sice, ale měla jednoznačně nejvíc kladných čtenářských komentářů.