VIDEO: NASA už ví, jak lapit asteroid. A je to paráda!
NASA vytvořila video, kde ukazuje, jakým způsobem se dá už pomocí existujících technologií chytit asteroid.
Nové dalekohledy pomáhají vědcům odhalovat astronomická tělesa, která se blíží k Zemi. To je ale jen začátek: dalším krokem je totiž odchyt takového asteroidu.
NASA už řadu let řeší, jak na to. Je to zajímavé nejen kvůli bezpečnosti Země, kdy by se takhle mohla naše planeta ochránit před případným nebezpečím. Ale také kvůli ceně a užitku materiálů, které jsou v asteroidech ukryté. Teď NASA představila plán, jak na to – tedy alespoň základ takového plánu.
Hodlá k tomu využít rakety Orion. Ta by odstartovala ze Země, nabrala by rychlost proletem kolem Měsíce a pak by letěla asi devět dní směrem k asteroidu. NASA už má promyšlené, jak přistát – tedy alespoň v teoretické rovině. Po přistání by vědecký tým mohl na asteroidu těžit; zpočátku jen odebírat vzorky, při dalších letech možná i opravdu těžit kovy nebo cokoliv dalšího cenného.
Plán plánu
Jde zatím o první verzi tohoto plánu, v podstatě o studii proveditelnosti – každopádně NASA už vyrobila video, které ukazuje, jak na to. Podívejte se dobře, třeba právě tímto způsobem budeme jednou získávat většinu surovin potřebných pro náš život:
Projekt Orion
Orion byla americká pilotovaná kosmická loď vyvíjená od roku 2006 pro Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) společností Lockheed Martin. Měla nahradit raketoplány po jejich vyřazení roku 2011, první pilotovaný let byl plánován na rok 2014. Plavidlo mělo být vynášeno raketou Ares I z Kennedyho vesmírného střediska.
Orion měl zajišťovat logistické lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), ale bylo s ním počítáno i pro plánované lety k Měsíci, výhledově i pro pilotovaný let k Marsu.
Loď Orion byla společně s lunárním modulem Altair (dříve Lunar Surface Access Module – LSAM) a nosnými raketami Ares I a Ares V součástí programu Constellation Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku, jehož cílem bylo vyvinutí nové generace kosmických dopravních prostředků.
Finanční náklady a zpožďování vývoje vedly roku 2010 k přehodnocení kosmické politiky Spojených států a ke zrušení programu Constellation. Prezidentský návrh rozpočtu Spojených států na rok 2011 z 1. února 2010 už v kapitole věnované NASA výdaje na program Constellation nezahrnoval. V nové koncepci americké kosmonautiky, představené Obamou v dubnu 2011, Orion přežil pod názvem Multi-Purpose Crew Vehicle (MPCV, česky doslova „Víceúčelová pilotovaná loď“). Sloužit má jako záchranná loď pro posádku ISS, výhledově i pro výpravy k asteroidům či Marsu.