Čerstvě narozené pandy vypadají jinak, než si myslíte. Podívejte se na jejich první krůčky
Video čerstvě narozených pandích dvojčat ukazuje černobílé obry tak, jak je zná málokdo.
Narození dvojčat pandy velké v madridské zoo berou jako obrovskou událost. Právem. Nejde o to, že se místní samici jménem Chua Cuej Pa narodila miminka dvě, to je u pand relativně normální – stává se tak zhruba v polovině případů; v přírodě ovšem málokdy přežijí obě mláďata, protože rodiče upřednostní to silnější. Tou důležitou událostí je, že se pandy vůbec povedlo v zajetí úspěšně spářit. Mnohde totiž zdaleka nemají takové štěstí. Tito medvědi jsou svou neochotou k rozmnožování proslulí.
Madridské ošetřovatele neobvyklý vzhled čerstvě narozené pandy samozřejmě vůbec nepřekvapil, někoho, kdo neví, jak tito černobílí stokiloví obři přicházejí na svět, by ale obrázky z porodu mohly trochu šokovat.
Pištící holátka jsou světovými rekormany
Ano, tyhle droboučké, růžové, naprosto holé a slepé pištící fazolky jsou skutečně plně vyvinutými pandími mláďaty. Mezi placentálními savci, ke kterým mimochodem patří i člověk, drží totiž pandy velké jeden neobvyklý rekord: největší rozdíl ve velikosti mezi dítětem a rodičem. Mláďata váží jen 100 gramů a jsou 900krát menší než jejich matka, na níž jsou plně závislá zhruba 4 měsíce. Zajímavé je, že jak jsou malá, tak jsou hlučná. Poslechněte si je sami, takhle kroutící se dvojčátka zvládla svou první lékařskou prohlídku:
Kosti nejsou zcela vyvinuté
Tím ale pandí zajímavosti zdaleka nekončí. Studie z roku 2019, během níž se vědci snažili přijít na to, proč jsou vlastně pandí mimina tak drobná, prokázala, že kosti malých pand jsou oproti ostatním plně donošeným savcům extrémně nedovyvinuté. Spoluautor výzkumu, Pchej-šu Li, je dokonce přirovnal k 28 týdnů starému lidskému plodu. „Jsou zkrátka ‚nedopečená‘,“ poznamenal s humorem.
Chovatelské úspěchy podobné tomu letošnímu z Madridu jsou v případech ohrožených druhů, k nimž panda velká patří, zásadní. Daří se totiž díky nim udržovat genetickou diverzitu, a ta je ke zdravému obnovení jejich populace naprosto klíčová.