VIDEO: Mateřské pudy: datel chránil hnízdo před hadem i za cenu vlastního života
Datel kontra had. Sledujte v praxi zákony přírody, které se laicky dají přeložit jako "vítězství silnějšího".
Mateřské pudy bývají silnější než pudy a instinkty sebezáchovné. Mnohé druhy hadů se specializují na vybírání ptačích hnízd, protože jak vajíčka, tak holátka jsou výživnou pochoutkou.
Vejcoužrouti
Mezi hady jsou dokonce přímí specialisté na ptačí vejce – vejcožrouti. Ti dokážou jemným čichem vyhledat vejce v hnízdech a rozeznávají přes skořápku čerstvá od zkažených. Tlamu a jícen mají anatomicky uzpůsobené k polykání vajec: čelisti jsou uloženy v jamkách velmi volně, takže se mohou roztáhnout doširoka a uchopit předmět o větším průměru, než má hlava, hadi navíc nemají zuby a jejich tlama je pokryta drobnými rýhami, aby vejce neklouzalo. Obratle jsou opatřeny ostrými výrůstky, které rozdrtí skořápku, obsah vyteče do žaludku a skořápku had vyvrhne. Metabolismus vejcožroutů je adaptován na sezonní dostupnost potravy, takže vydrží bez jídla řadu měsíců.
Napadení hnízdní dutiny
V tomto případě se hadí vetřelec dostal do hnízda datla, což dohnalo samici k sebevražedné misi. Souboj se odehrál nedaleko řeky Yarapa v Peru v amazonském pralese.
Několikaminutový boj stál s největší pravděpodobností samičku daltla přilbového (Celeus galeatus) život. Nemusela přímo podlehnout hadímu kousnutí, nicméně je velmi pravděpodobné, že její zranění ji zásadním způsobem omezila v pohybu. A o zbytek se, jak už to v pralese chodí, postarali predátoři.
Biotopem datla přilbového jsou subtropické nebo tropické vlhké nížinné lesy a subtropické nebo tropické vlhké horské lesy. Odborné pojmenování galeatus pochází z latinského slova galea, což znamená "helma", a vlastně se tak v podstatě neliší ani od českého jména. Druh je ohrožen úbytkem stanovišť, což je dáno rychlým odlesňováním v oblasti jeho výskytu. Jak úchvatný souboj probíhal, vám nabízíme na videu.
Text: Topi Pigula