VIDEO: Jak se radují tygři čerstvě propuštění na svobodu
Radost zvířat, která získala svobodu, je nefalšovaná...
Nejvíc tygrů žije v USA. Je to bizarní paradox dnešní doby – ve volné přírodě jsou tyto krásné šelmy už natolik ohrožené, že jich je více v amerických klecích než v asijských lesích…
Většina tygrů ve Spojených státech nežije v zoologických zahradách, ale u soukromých chovatelů, kteří se chtějí tygrem pochlubit sousedům. Přináší to samozřejmě spoustu problémů; tak třeba když majitel zchudne, zkrachuje nebo prostě nemá dost peněz na to živit tak náročné zvíře, jakým tygr bezpochyby je.
Tygr ussurijský - dospělá samice Zdroj: Topi Pigula
Nedávno se přesně tohle přihodilo v Buffalu. Dva kdysi krásní tygři byli nalezeni ochránci přírody v zoufalém stavu, jak živoří ve špinavé kleci nedaleko chátrající vily. Bez dostatku jídla, v zoufalých hygienických podmínkách a zcela bez jakékoliv veterinární péče…
Organizaci International Fund for Animal Welfare (IFAW) se Carli a Lily (jak se tygři jmenují) podařilo zachránit a převézt do největší rezervace pro zvířata se stejným osudem. Safe Haven Rescue Zoo se nachází v Nebrasce a tygři zde našli nový domov, tentokrát v uspokojivých podmínkách. Video, jak se radují z (relativní) volnosti, je úžasné:
Tygr na útěku
Přežití tygrů ve volné přírodě je stále ohrožováno pytláctvím a ztrátou nebo fragmentací území svého výskytu. Na rozdíl od tygra ussurijského (Panthera tigris altaica), u něhož se počet volně žijících kusů stěží blíží 600, je tygr indický (Panthera tigris tigris) ve volné přírodě stále v poměrně dobré kondici. V Indii, která je jeho hlavní domovinou, se v roce 2014 nacházelo něco přes 2 200 jedinců, další žijí v Bangladéši (250 kusů) a Nepálu (103 tygrů).