Vědci se snaží naučit ryby chodit – aby pochopili evoluci
Ano, ryby se mohou naučit žít na suchu, dokázali vědci v poněkud děsivém pokusu.
Víme, že před stovkami milionů let ryby opustily oceány a vydaly se na dobrodružnou výpravu na pevninu. Tedy myslíme si, že to víme – říká to evoluční teorie. Vědci se teď pokoušejí najít experimentální důkaz, že je něco takového možné. A překvapivě jsou v tom víc než úspěšní!
Evoluční biologové oznámili v článku pro časopis Nature, že se jim podařilo vychovat ryby na suchu. A to ne nějakých pár dní, ale po dobu 8 měsíců! Šlo o africké dravé ryby bichiry senegalské. Jde o výjimečné ryby, které sice žijí ve vodě, ale přitom mají plíce (vedle žaber), jimiž mohou přijímat kyslík i ze vzduchu. A dokonce jsou schopné se i po souši velmi omezeně pohybovat po svalnatých ploutvích.
Když vědci donutili ryby, aby žily na souši, pozorovali, co to s bichiry dělá. A už za poměrně krátkou dobu bylo vidět, že ryby se životu na pevnině přizpůsobují – a to velmi podobně, jak předvídala evoluční teorie.
Podívejte se na video:
Bichirové, kteří žili na souši, se snažili zvedat hlavu vzhůru – k tomu je vedla nutnost orientovat se v terénu. Současně během těch dvou měsíců začali lépe využívat své ploutve pro chůzi na souši, výrazně méně podkluzovali a vykazovali známky toho, že nemají problém se tomuto prostředí přizpůsobit.
Tyto změny se podařilo prokázat i ve fyziologické rovině – například se posilovaly svaly bichirů na všech končetinách…