Ve Dvoře Králové se pokusí o nemožné: rozhodli se zachránit nosorožce bílé!
ZOO Dvůr se pokusí o umělé rozmnožení severních nosorožců...
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem se spolu se zahraničními experty pokusí zachránit vymírající severní bílé nosorožce umělým rozmnožením. Šlo by o takzvaný embryotransfer.
Při něm by se v laboratoři spojily vajíčko a spermie a embryo by pak odnosila samice jižního bílého nosorožce. U nosorožců jde však o nevyzkoušenou metodu, cesta k výsledku by mohla trvat několik let. Novinářům to dnes řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.
O dalším osudu nosorožců na konci ledna jednali zástupci dvorské zoo s dalšími experty přímo v keňské rezervaci Ol Pejeta, kde pět let žijí tři nosorožci z dvorské zoo. "Řešení embryotransferem je strategickým rozhodnutím, které jsme chtěli," řekl vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.
Na světě žije posledních pět nosorožců severních bílých. Všichni jsou v majetku dvorské zoo. Vedle tří nosorožců v Keni žije jedna samice ve Dvoře Králové a jeden nosorožec je v San Diegu v USA. Kvůli jejich různým zdravotním problémům již zoologové vyloučili, že byse mohli rozmnožit přirozenou cestou.
Pozor, následující fotografie jsou drastické:
K výzkumu odebírání vajíček a embryotransferu zoologové podle Rabase využijí samic jižních bílých nosorožců. "Když by to bylo u jižních nosorožců zvládnuté, mohli bychom se pustit do využití cenného materiálu severních bílých nosorožců," řekl. Vajíčka k embryotransferu by zoologové chtěli získat od dvou samic žijících v Ol Pejetě. Důležité bude podle Rabase i vyvinutí metody pro bezpečné uložení vajíček zamražením pro budoucí pokusy.
K předpokládaným nákladům na záchranný výzkum se Rabas blíže nevyjádřil. "Když to bude v řádu milionů, bude to trvat dlouho. Když to bude v desítkách milionů, bude proces kratší," uvedl jen. Připustil, že naděje na záchranu nemusí být velká. "Považujeme ale za zásadní to nevzdávat," řekl.
Hlavní naděje do záchrany druhu se vkládaly do přesunu čtyř nosorožců do Keni. Zoologové mínili, že v přirozeném prostředí se zvířata přirozenou cestou rozmnoží. Po přesunu se zlepšil jejich zdravotní stav, u obou samic se zlepšily hormonální cykly a zvířata se pravidelně pářila. Později ale v hormonálních cyklech samic nastal útlum. Loni v říjnu v keňské rezervaci stářím uhynul samec Suni, který byl podle odborníků zřejmě posledním severním bílým samcem, který se mohl zapojit do přirozené reprodukce.
ČTK
ČTK