26. listopadu 2024 07:00

Upíři své vyhládlé kolegy zachraňují zvracením. Na běžeckém pásu předvedli, jak spalují krev

Upíři obecní jsou spolu s dalšími dvěma druhy netopýrů jedinými savci, kteří se živí výhradně krví teplokrevných živočichů. Odborníci je teď donutili ke cvičení, aby mohli prozkoumat jejich fascinující a dosud nepříliš probádaný krví poháněný metabolismus.

Upíři obecní (Desmodus rotundus) jsou druhem tropických netopýrů, který žije ve Střední a Jižní Americe. Kvůli tomu, že se živí krví, je jejich pověst až nesmyslně děsivá. Příliš jim nepomáhá ani skutečnost, že jde o noční tvory, kteří létají výhradně za plné tmy, a před světlem se schovávají v jeskyních a dutinách stromů.

Mohlo by vás zajímat: V Česku byla odhalena vzteklina. Nakažený netopýr pokousal zoologa, chystá se očkování

Pro vědce jsou ovšem tito tvorové nesmírně fascinující, zejména pak jejich zcela unikátní dieta – pouze krví se živí skutečně jen pár tvorů na celé planetě. Odborníci se proto rozhodli řádně prozkoumat, jak funguje jejich metabolismus, což ovšem znamenalo vyslat upíry na běžecký pás. Na běžecký výkon jednoho z nich se můžete podívat tady:

Proč je krev tak výživná

Krev jako potrava je velice bohatá na bílkoviny a tím pádem i na aminokyseliny. Aby odborníci zjistili, jak upíři potravu zpracovávají, odchytili (a po experimentu znovu vypustili) celkem 24 upírů. Před vysláním na běžecký pás jim dali najíst, při čemž kontrolní skupina dostala běžnou kravskou krev, druhá skupina dostala krev obohacenou glycinem, tedy neesenciální aminokyselinou, a třetí skupina dostala krev obohacenou esenciální aminokyselinou známou jako leucin.

Glycin a leucin byly pro nás nejjednodušší volbou. Glycin je neesenciální aminokyselinou, leucin esenciální, tedy takovou, kterou si organismus neumí vytvořit sám a musí ji získat z potravy. Zajímalo nás, jestli jsou pro netopýry esenciální aminokyseliny cennější, jestli budou jako „palivo“ používat raději ty neesenciální,“ vysvětlil jeden z autorů studie, biolog Kenneth Welch z univerzity v Torontu.

Upíry vědci po jídle nechali proběhnout na speciálním běžeckém pásu při několika různých rychlostech (10, 20 a 30 metrů za minutu) a měřili jejich dech. A jak se ukázalo, mezi druhem zpracovávané aminokyseliny nebyl žádný rozdíl. „Cesta pro odbourávání jedné aminokyseliny může probíhat vyšší rychlostí než ostatní, takže jeden typ by mohl být upřednostňován při nejvyšších rychlostech ve srovnání s nejnižšími. Ale to není to, co jsme doposud viděli,“ přiznal Welch.

Jídlo rychle přemění na energii

Jídlo upírům ve všech případech poskytlo 60 procent energie, kterou potřebovali, což také znamená, že jídlo na energii zvládli přeměnit překvapivě rychle. Tento fakt má i stinnou stránku, protože upíři tím pádem očividně mají jen velice malé energetické rezervy a jsou náchylnější k vyhladovění.

V přírodě si s tímto problémem ale dokáží poradit – jde o velice sociální stvoření, která neváhají pro hladovějícího člena skupiny vydávit část své potravy a dodat mu tak potřebnou energii. Jakkoli nechutné to je, musíte uznat, že jde o projev skupinové sounáležitosti, který se mezi savci málokdy vidí.

Zdroj: Biology Letters, NZIP, National Geographic.

Video, které jste mohli minout: Žraloci zabíjejí vydry ve velkém, ale nežerou je. Záhada má prosté vysvětlení.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom