Třímetrový mořský červ – zabiják s kastrační přezdívkou
Třímetrový mořský červ. Dovolujeme si představit vám jedno z nejošklivějších zvířat světa. Ale je nesmírně zajímavé!
Mnohoštětinatí červi
"Pokud je peklo třpytivým duhovým večírkem strachu, pak najdete tohoto týpka, jak v deset dopoledne v hospodě odpíjí kocovinu," napsal Becky Crew v blogu Scientific American. Mluví o nejdelším z mnohoštětinatých červů s jako břitva ostrými kusadly. Kdokoli se s tímto podmořským červem blíže seznámí, tak dá slovům o duze a peklu za pravdu.
Mořské dno patří mezi nejméně probádané ekosystémy na Zemi, a tak nikoho nepřekvapí, že se zde zjevují tvorové, kteří zaskočí představivost i velmi bujného fantasty. Jedním z nich je i krásně se lesknoucí několikametrový červ, jenž za svou duhovou image maskuje nelítostnou dravost. Druh Eunice aphroditois ve svém latinském názvu odkazuje na řeckou bohyni lásky Afroditu. Spekulací, proč byl dravý červ pojmenován právě "láskyplným " jménem, je hned několik.
Z písku vztyčená kývající se hlavová část červa podle některých připomíná vztyčený mužský úd, což má k lásce poměrně blízko. Jenže je tu i jiné možné vysvětlení. Bohyně Afrodita měla být podle některých legend stvořena z pěny vzniknuvší na vodě poté, co do ní dopadl uříznutý penis boha Urana. Anglický název Bobbit worm je podobně smyslnou narážkou. Odkazuje na nešťastnou příhodu z roku 1993. Tehdy Lorena Bobbit uřízla svému manželovi kus jeho mužské pýchy. Něco podobného by červ dorůstající až tří metrů délky svými nůžkovitými kusadly hravě zvládl taky. Takže pozor na koupání bez plavek.
Kde najít třímetrového červa?
Tento tvor z třídy mnohoštětinatých červů se vyskytuje v teplých tropických vodách celého světa, od Japonska po Austrálii, od Indie po teplé vody evropských moří. K zastižení je na Novém Zélandu, Madagaskaru i vodách kolem Kuby a dalších karibských krásek, stejně tak jako ve vodách španělských či řeckých. Nejdelší zaznamenaný jedinec měl plných 673 tělních článků.
Bobbit worm je vědě znám už několik století. K jeho popisu došlo roku 1788 na základě pouze 45centimetrového jedince, jenž byl na Srí Lance uchováván coby sbírkový exemplář. Později se tvor, který dodnes nemá platné české jméno, v literatuře objevoval pod širokou plejádou názvů. Duhový dravec neustále uchvacuje svou barvoměnou i způsobem života.
Takhle loví mnohoštětinatec
Jeho lovecká strategie je jednoduchá. Naprostá většina těla je zahrabaná v písku. Pohybující se hlavová část čeká, až se nic netušící kořist dostane tak blízko, aby ho nůžkovitá kusadla pevně sevřela a červ se pak rychlým pohybem zanoří pod vrstvu písku. Smrt nastává v důsledku šoku, prokousnutím životně důležitých orgánů i "utopením" pod písečným nánosem.
O tom, že Bobbit worm dokáže v písku utopit slušně velkou kořist, ukazuje toto video. Mořské dno skrývá ještě mnoho dalších překvapení. Mnohoštětinatí červi jsou na druhy poměrně bohatou skupinou a stále jsou popisovány nové druhy, takže vědce nález dalších, lidstvu dosud neznámých mnohoštětinatců nijak zvláště nepřekvapí.
Text: Topi Pigula