Jen pro silné povahy: opravdu děsiví paraziti
Pokud patříte k lidem, kteří mají husí kůži už při pohledu na chlupatého pavouka, následující článek vůbec neotvírejte. Na světě totiž řádí organismy, které jsou děsivé ještě mnohem víc.
Zatímco latinsky zní jméno parazita loa loa celkem neškodně, český název vlasovec oční dává mnohem lepší představu o tom, co tato hlístice člověku umí provést. Dobrá zpráva pro Evropana je, že se vyskytuje především v Indii a Africe, ale to je zhruba poslední pozitivní info. Člověk, kterého infikuje místní příbuzný ováda, totiž o infekci parazitem dlouho nic neví, a tak mu „červík“ může v klidu cestovat pod kůži, způsobovat svědění všude, kde se právě nachází (zvláště v kloubech zápěstí a kotníku), a nakonec se může projevit úpornou bolestí oka, při níž pacient s překvapením zjistí, že má pod povrchem bulvy parazita. A abychom nezapomněli, infekce vás samozřejmě může i zabít.
Příbuzní tohoto vlasovce (například vlasovec mízní a další) rovněž nejsou žádná ořezávátka. K nejpozoruhodnějším projevům infekce patří elefantiáza: hlístice ucpe mízní cévy, a v důsledku toho dojde k otoku částí těla – typicky kočetin, ale třeba taky prsů u žen nebo šourku u mužů. Samozřejmostí jsou u parazitů žijících pod kůží také vyrážky, svědění nebo další kožní problémy. Další příbuzný vlasovec kožní zase patří mezi nejrozšířenější původce slepoty, protože pokud se dostane do oka, často postiženého připraví o zrak.
O vlasovci medinském se nemusím dlouze rozepisovat, protože jsme mu nedávno věnovali speciální článek. V něm je obsažena dobrá zpráva: tohoto parazita se postupně daří vyhubit.
Hlístice ostatně nemusejí napadat jen člověka. Psali jsme o tom v tomto článku.
V žebříčku parazitů nemůže chybět ani zákožka svrabová. Na rozdíl od hlístic nezabíjí, ale body jí přidává fakt, že je poměrně rozšířená i v Česku. Pohled na „broučka“, který se člověku probíhá pod kůží, je znepokojivý, i když víte, že důsledkem infekce jsou „jen“ nepříjemné svědění a nutnost důkladného hygienického zákroku na celé domácnosti.
Ještě půvabnější paraziti řádí v říši zvířat. Například Cymothoa extigua je korýš, který dorůstá délky 3 až 4 cm a je jediným parazitem, který dokáže svému hostiteli nahradit tělesný orgán. Konkrétně jazyk. Cymothoa se na něj přisaje a začne odebírat rybě krev, takže jazyk odumírá a parazit ho postupně nahradí; při tom je samozřejmě dál přisátý a živí se krví a slizem svého hostitele. Lidi prý tento parazit neohrožuje, ale pokud ho chytíte živého, může vás kousnout.
Skutečný živočich byl inspirací i pro slavného filmového vetřelce. Zatímco ve sci-fi parazit vyskakuje z těla člověku, v přírodě je obětí housenka a agresorem embrya parazitického hmyzu lumčíka žlutonohého. Samice lumčíka naklade vajíčka do těla housence, odkud se „mimina“ po několika týdnech prokoušou ven, zakuklí se a k tomu „donutí“ housenku, aby kolem nich vytvořila ochranný obal, a pak ji zabijí. Za další dva až tři týdny se z obalů vylíhnou mladí lumčíci a cyklus se může opakovat.
Velmi legračně funguje také malý korýš rodu Sacculina. Parazituje na krabech, a to tím způsobem, že vroste do těla hostitele poblíž místa, kde se vyvíjejí jeho vajíčka, čímž kraba vykastruje. Po setkání se Sacculinou opačného pohlaví (také na krabovi) se oba paraziti spáří a samice „vyvede“ vajíčka. Ovšem péči o ně zajišťuje hostitelský krab: pokud je to samice, chová se prostě k cizím „potomkům“ jako ke svým, pokud je to samec, začne se vlivem parazita chovat jako samice a dozrání vajíčkům umožní rovněž.