4. října 2019 06:00

Theodore Roosevelt – americký prezident a ochranář milující střelbu do zvířat

Svého času se na českém internetu rozpoutala vášnivá diskuze kolem Češky, která se v Africe zabývá lovem zvěře. Třeba si vzala příklad z 26. prezidenta USA

Lovec Roosevelt

„Teddy“ Roosevelt měl obrovskou šíři zájmů, mezi které patřila nejen politika, ale i ochrana přírody na straně jedné, a lov na straně druhé. Na první pohled jde o koníčky vzájemně velmi špatně slučitelné, nicméně jak historie ukázala, podařilo se mu je spojit i v rámci jedné velké africké expedice.

Theodore Roosevelt proslul coby skvělý politik, který Spojené státy americké posunul o značný kus kupředu. Stal se dvacátým šestým a zároveň nejmladším prezidentem (úřadoval v letech 1901–1909). Jakmile coby padesátiletý úřad opustil, vrhl se na zorganizování expedice do Afriky, což mu zabralo pouhopouhé tři týdny. Neuvěřitelné!! Dnes, v době elektronického bookování letenek a internetového objednávání ubytování si něco takového lze představit, ale na začátku 20. století?

Lov pro trofeje

V dnešní době by se bezesporu táhlo vyjednávání povolení ke střelbě do chráněných druhů, z nichž některé, jako například nosorožci, žijí na hranici svého přežití. Ochránci přírody nosorožce a slony na jednu stranu bedlivě střeží, na druhou zvyšují cenu rohoviny a slonoviny symbolickým pálením zásob, ale přes to všechno si dnes na obrovských afrických pláních můžete střelit prakticky cokoliv. Je jen otázkou za kolik.

Rooseveltova africká výprava byla podpořena Smithsonian Institution a na cestě jej doprovázel jeho syn Kermit (19 let) sloužící mimo jiné jako oficiální fotograf výpravy, a tři zástupci Smithsonian Institution: major, vysloužilý armádní chirurg a terénní přírodovědec Edgar A. Mearns (1856–1916), J. Alden Loring (1871–1947) a Edmund Heller (1875–1939), oba zoologové. V. Plešinger v knize Amazonie a řeka příběhů o expedici píše, že Roosevelt během ní „postřílel stovky a stovky zvířat, od slonů po malé ptáčky. Kůže, rohy, kly, kosti a konzervované mrtvoly putovaly do newyorského muzea, podle jehož ředitele, paleontologa Osborna (mj. autora pojmenování proslulého křídového veleještěra Tyranosaurus rex) šlo o daleko nejúspěšnější expedici, jaká kdy prošla Afrikou“. Je otázkou, zdali by tak byla hodnocená i dnes.

Díky tomu, že expedici zaštiťoval významný vědecký ústav, je dodnes cesta vnímaná jako důležitý mezník v rámci získávání sbírkových exemplářů. Je to podobné, jako když Alberto Vojtěch Frič přivezl z ciziny tisíce kusů kaktusů, na jejichž vývoz se v současnosti vztahuje přísné embargo. Americké katalogy v celkovém součtu zapsaly z expedice 11 400 kusů zvířat, čímž se akce stala vskutku velmi úspěšnou. S množstvím úlovků Roosevelt počítal, svědčí o tom 4 tuny soli určené ke konzervaci úlovků.

Důležitější než králičí packa pro štěstí byla sada pušek. Konkrétně šlo o „dvojku“, brokovnici od výrobce Holland & Holland, winchestrovku (Winchester model 1895) a vojenskou pušku, model M1903 Springfield. Celkem padlo kolem 4000 ptáků, 2000 plazů a 4897 savců. Jiné zdroje uvádějí, že savců bylo ještě více – 5103. Když k tomu připočteme měkkýše, ať už mořské, či sladkovodní, hmyz a několik tisíc rostlin, tak se počet usmrcených a přivezených organismů vyšplhá na neuvěřitelných 23 151.

Dnes historie vnímá Roosevelta jako úspěšného prezidenta a vášnivého ochranáře. A moc se nemluví o jeho přírodovědné expedici, která za sebou nechala tisíce postřílených zvířat.

Text: Topi Piula

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom