Za minutu zbude jen kostra. Podívejte se, jak zabíjejí piraně
Pověst piraní je dost hrůzostrašná. Oprávněně. Jejich schopnost udělat z živého tvora pouhou kostru je nepřekonatelná.
Pokud si myslíte, že piraně zabíjejí lidi jen v nepovedených hororových filmech, jste na omylu. Prakticky každým rokem se v Jižní Americe najde jeden až dva případy, kdy tyto ryby někoho zabijí. Pár příkladů na začátek:
- V létě 2017 piraně postupně napadly několik desítek turistů v brazilském vnitrozemském státě Tocantins.
- V roce 2015 vlna sucha v Brazílii přiměla piraně hledat hlubší vody, při jejich migraci bylo během jednoho měsíce zraněno přes 50 lidí, většinou turistů. Šestiletá brazilská dívka útok piraní nepřežila.
- Nejhorším dnem v historii útoků piraní se stal 25. prosinec 2013, kdy během jediného dne ryby poranily 70 koupajících se lidí v Argentině.
- Roku 2012 byla zabita pětiletá dívenka v Brazílii.
- Roku 2011 došlo k masivní vlně útoků v brazilském státě Piauí; bylo zraněno přes 100 lidí.
- Roku 2011 byl piraněmi zabit osmnáctiletý opilý mladík v Rosario del Yata v Bolívíii.
- U města Palmas zranily piraně v prvním pololetí roku 2007 190 lidí.
Podívejte se, jak rychle jsou tyto relativně drobné rybky schopné zlikvidovat kořist:
Proč piraně útočí na lidi?
Útoky piraní na člověka se biologům velmi těžko vysvětlují – jsou totiž chaotické a jen málokdy je něco spojuje. Podařilo se zjistit, že nejčastěji k nim dochází za sucha, tedy když je nižší hladina řek. Útoky na člověka jsou jen málokdy smrtící, nejčastěji přitom míří na děti. Naopak se neprokázalo, že by piraně častěji útočily na poraněné lidi.
Piraňa obecná (Pygocentrus nattereri) je známá tím, že se živí výhradně čerstvým masem. Mladé piraně nepohrdnou hmyzem a drobnými korýši, dospělé ryby loví ptáky, hlodavce i další savce. Útočí přitom v početných hejnech. Při nedostatku jiné potravy – například při nízké hladině řek v období sucha – piraně dokonce praktikují kanibalismus.
Zdroj: National Library of Medicine / Smithsonian Magazine