4. listopadu 2021 05:20

Nejrizikovější místa na Zemi: Kde i malá sopečná erupce vyvolá globální chaos?

Z pozice člověka v srdci Evropy se může zdát, že se nás sopečné erupce netýkají. Opak je ale pravdou.

Vzpomínáte, jak výbuch islandské sopky s téměř nevyslovitelným jménem Eyjafjallajökull ochromil leteckou dopravu nad Evropou? Jednalo jen o malou ukázku dopadu geologických sil. Co dalšího nám hrozí?

Co je malý výbuch?

Eyjafjallajökull opravdu nebyla extrémním případem. Množství popela, které sopka vychrlila do vzduchu, a sílu výbuchu vulkanologové ohodnotili stupněm 4. Exploze sopky Mount Pinatubo v roce 1991 byla stokrát větší a dosáhla hodnoty 6, zatímco ekonomické dopady byly vyčísleny částkou 740 milionů dolarů.

Kritická místa

Vědci identifikovali sedm hlavních míst, kde vedle aktivních sopek existuje kritická infrastruktura, na níž by měl i malý výbuch obrovský vliv. Například světoví výrobci čipů mají své továrny na vulkanicky aktivním Tchaj-wanu. A jak tamní koronavirové lockdowny ukázaly, tyto čipy jsou pro společnost zásadní kvůli telefonům, autům, mikrovlnným troubám a samozřejmě počítačům.

Tchaj-wan se nalézá na styku konvergentních tektonických desek. Stýkají se tu Euroasijská deska a Filipínská deska a dochází k rychlému posunu Luzonského oblouku k severovýchodu rychlostí 8,2 cm za rok. Jsou zde častá zemětřesení, největší o intenzitě 7,3 Richterovy stupnice bylo v oblasti Chi-Chi v centrálním Tchaj-wanu v roce 1999,“ píše Ondřej Šráček v časopise Vesmír.

Dalším z kritických míst je Luzonský průliv mezi Tchaj-wanem a Filipínami. Jeho dno je pokryto podmořskými kabely, z nichž devět bylo přerušeno podmořskými sesuvy půdy po zemětřesení v roce 2006. Tehdy nastaly obrovské výpadky internetu.

Kvůli potenciálním problémům nemusíme chodit do vzdálené Asie. V italské oblasti u Vesuvu, Santorini a Flegrejských polí mohou přijít výbuchy se sopečným indexem 3 až 6. „Následná tsunami by zde mohla přetrhnout podvodní kabely, narušit přístavy a utěsnit Suezský průplav.“ Ke ztrátě 10 miliard dolarů došlo i poté, co se kontejnerová loď Ever Given v Suezské průplavu zasekla na pouhých 6 dnů. Zablokování komunikace a průjezdnosti trvající týdny či měsíce si nikdo neumí představit.

Důležitost internetu

Obrovské množství dat, které neustále proudí internetem, řídí svět. Internetem jde komunikace mezi řídící věží a leteckou posádkou, mezi bankou a elektronickou peněženkou. Dokonce i tento text je psán s pomocí dat, která mají své úložiště někde za oceánem. Časopis Wired píše, že „kabely z optických vláken zprostředkovávají 99 procent transoceánské digitální komunikace.

Skypovat s přáteli, kteří jsou na dovolené v Thajsku, internetem si objednávat zásilky z Číny nebo sledovat on-line zpravodajství z celého světa, to všechno považujeme za naprosto normální. Může se dokonce zdát, že se nás tento problém netýká, když žijeme ve vulkanicky bezpečné části světa. Jenže opak je pravdou. I malý výbuch pod mořem kdesi u Filipín může způsobit, že nastane problém s internetovými platbami, čímž vám na bankovní konto nedorazí třeba výplata. Sopečnou aktivitu tak rozhodně nelze brát na lehkou váhu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom