Smrtící jasmínovec: Jako jed ho využívá čínská mafie i ruské tajné služby
Lahvička na jed a rostlina rodu Gelsemium Zdroj: istock.com
Použití rostlinných jedů je staré jako lidstvo samo. Keř jasmínovec sličný má navzdory svému jménu smrtící potenciál.
Gelsemium elegans
Elegantní čili sličný. Jak krásný název pro keř vyskytující se v jihovýchodní Asii od Číny po Malajsii a od Indie po Vietnam! Jeho růst může připomínat vinnou révu, až 12 metrů dlouhé stonky se plazí po okolních větvičkách v pralesní vegetaci. Rod Gelsemium má jen tři zástupce a i přes jejich půvab není radno si s nimi zahrávat. Rostlinné alkaloidy se v mnoha případech dají srovnávat se silou hadích jedů.
Čím zabíjí
V případě jasmínovce je smrtícím koktejlem směs alkaloidů obsažených zejména v listech a kořenech, kterých bylo v rostlině zatím popsáno 121. Orální podání surových extraktů G. elegans v dávkách 10, 15, 20 a 25 mg/kg způsobilo smrt 11, 50, 72 a 100 % testovaných myší. Nejjedovatějším z alkaloidů je gelsenicin. Pro smrt 50 % z testovaných subjektů (myší), tzv. LD 50, stačila dávka pouhých 0,128 mg na 1 kg myší. Zatímco gelsenicin je nejjedovatější, koumin je alkaloidem, jehož je v rostlině nejvíce, ale jeho toxicita je výrazně nižší. Dávka LD 50 je jeho v případě 100 mg na 1 kg myší.
Vědecký magazín Frontiers in Neurology popisuje případ 26leté ženy z čínské etnické skupiny Teochew, která byla nalezena v kómatu kolem půlnoci. Dechová frekvence byla 36 nádechů za minutu, což je zhruba dvojnásobek dýchání zdravého člověka v klidovém režimu. Zornice měla o průměru 6 mm a srdce jí bilo jako zběsilé ve frekvenci 112 úderů/min. Lékaři zaznamenali krevní tlak o hodnotách 152/100 mmHg.
Žena musela být na půl hodiny připojena na umělou ventilaci, a i když později odešla v podstatě bez příznaků, stále nebylo zjištěno, co za jejím život ohrožujícím stavem stálo. Teprve později si manžel vzpomněl, že měla na stole láhev s „léčivými“ bylinami. Následný rozbor ukázal, že v lahvi byly i alkaloidy z jasmínovce sličného. Záhada otravy tak byla vyřešena.
Jasmínovec vždyzelený - sesterský druh jasmínovce sličného
Liyuan a Perepiličnij
Jedy jasmínovce nejsou neznámé ani v prostředí zločinu, a protože je k jejich odhalení zapotřebí dobře vybavená laboratoř a potřebná dávka znalostí, byly asijskými traviči používány jako „neodhalitelný pracovní nástroj“. Potenciál pochopila nejen čínská mafie, ale i tajná služba, a to nejen v Asii. Smrt způsobí svalová paralýza, což znamená udušení nebo zástavu srdce. Na druhou z variant zemřel čínský miliardář Long Liyuan, který pozřel otrávené kočičí maso. Jeho spolustolovník, který otravu přežil, vypověděl, že jídlo „chutnalo hořčeji než obvykle“.
Alexandr Perepiličnij byl ruský magnát, klíčový svědek v kauze Magnitskij, která nakonec vyústila v tzv. Magnitského zákon podepsaný Barackem Obamou. Jednalo se o vyšetřování obrovských defraudací, do kterých mají být zapleteny špičky ruské politiky. Sergej Magnitskij, právník a auditor investičního fondu Hermitage Capital Sergej Magnitskij, zemřel v ruské vazební věznici. Mnohé indicie naznačují že byl ubit bezpečnostními složkami.
Perepiličnij, který v kauze sehrál úlohu whistleblowera, tedy člověka, který nepřiznaně přináší důkazy a upozorňuje na nezákonné praktiky, zemřel o tři roky později. Zkolaboval při ranním běhu ve věku 43 let. Později se v jeho žaludku našly jasmínovcové alkaloidy. Perepiličnij byl dalším z lidí, kteří zemřeli za podezřelých okolností a měli spojitost s obviněními, která právník Magnitskij vznesl proti vysoce postaveným ruským činitelům.
Už Paracelsus tvrdil, že rozdíl mezi lékem a jedem tvoří dávka. To platí i o jasmínovci sličném, který na jednu stranu zabíjí a na druhou stranu je používán jako součást tradiční čínské medicíny, například jako lék na kožní vyrážky, ekzémy a vředy. Zároveň má analgetické a spazmolytické účinky. Pokud bychom tento exotický keř chtěli přirovnat k něčemu z českých luhů a hájů, nabízí se elegantní náprstník červený. I ten je na jedné straně léčivo (používá se například k léčbě srdečních arytmií či chronické srdeční nedostatečnosti), ale zároveň byl oblíbenou rostlinou travičů.
A perlička nakonec: Sir Arthur Conan Doyle, který přivedl na svět proslulého Sherlocka Holmese, s jasmínovcem laškoval, tedy dělal vlastní pokusy. Nikoliv ovšem na myších, ale na sobě.