11. listopadu 2020 08:00

Smrtící jasmínovec: Jako jed ho využívá čínská mafie i ruské tajné služby

Použití rostlinných jedů je staré jako lidstvo samo. Keř jasmínovec sličný má navzdory svému jménu smrtící potenciál. 

Gelsemium elegans

Elegantní čili sličný. Jak krásný název pro keř vyskytující se v jihovýchodní Asii od Číny po Malajsii a od Indie po Vietnam! Jeho růst může připomínat vinnou révu, až 12 metrů dlouhé stonky se plazí po okolních větvičkách v pralesní vegetaci. Rod Gelsemium má jen tři zástupce a i přes jejich půvab není radno si s nimi zahrávat. Rostlinné alkaloidy se v mnoha případech dají srovnávat se silou hadích jedů.

Čím zabíjí

V případě jasmínovce je smrtícím koktejlem směs alkaloidů obsažených zejména v listech a kořenech, kterých bylo v rostlině zatím popsáno 121. Orální podání surových extraktů G. elegans v dávkách 10, 15, 20 a 25 mg/kg způsobilo smrt 11, 50, 72 a 100 % testovaných myší. Nejjedovatějším z alkaloidů je gelsenicin. Pro smrt 50 % z testovaných subjektů (myší), tzv. LD 50, stačila dávka pouhých 0,128 mg na 1 kg myší. Zatímco gelsenicin je nejjedovatější, koumin je alkaloidem, jehož je v rostlině nejvíce, ale jeho toxicita je výrazně nižší. Dávka LD 50 je jeho v případě 100 mg na 1 kg myší.

Vědecký magazín Frontiers in Neurology popisuje případ 26leté ženy z čínské etnické skupiny Teochew, která byla nalezena v kómatu kolem půlnoci. Dechová frekvence byla 36 nádechů za minutu, což je zhruba dvojnásobek dýchání zdravého člověka v klidovém režimu. Zornice měla o průměru 6 mm a srdce jí bilo jako zběsilé ve frekvenci 112 úderů/min. Lékaři zaznamenali krevní tlak o hodnotách 152/100 mmHg.

Žena musela být na půl hodiny připojena na umělou ventilaci, a i když později odešla v podstatě bez příznaků, stále nebylo zjištěno, co za jejím život ohrožujícím stavem stálo. Teprve později si manžel vzpomněl, že měla na stole láhev s „léčivými“ bylinami. Následný rozbor ukázal, že v lahvi byly i alkaloidy z jasmínovce sličného. Záhada otravy tak byla vyřešena.

Liyuan a Perepiličnij

Jedy jasmínovce nejsou neznámé ani v prostředí zločinu, a protože je k jejich odhalení zapotřebí dobře vybavená laboratoř a potřebná dávka znalostí, byly asijskými traviči používány jako „neodhalitelný pracovní nástroj“. Potenciál pochopila nejen čínská mafie, ale i tajná služba, a to nejen v Asii. Smrt způsobí svalová paralýza, což znamená udušení nebo zástavu srdce. Na druhou z variant zemřel čínský miliardář Long Liyuan, který pozřel otrávené kočičí maso. Jeho spolustolovník, který otravu přežil, vypověděl, že jídlo „chutnalo hořčeji než obvykle“.

Alexandr Perepiličnij byl ruský magnát, klíčový svědek v kauze Magnitskij, která nakonec vyústila v tzv. Magnitského zákon podepsaný Barackem Obamou. Jednalo se o vyšetřování obrovských defraudací, do kterých mají být zapleteny špičky ruské politiky. Sergej Magnitskij, právník a auditor investičního fondu Hermitage Capital Sergej Magnitskij, zemřel v ruské vazební věznici. Mnohé indicie naznačují že byl ubit bezpečnostními složkami.

Perepiličnij, který v kauze sehrál úlohu whistleblowera, tedy člověka, který nepřiznaně přináší důkazy a upozorňuje na nezákonné praktiky, zemřel o tři roky později. Zkolaboval při ranním běhu ve věku 43 let. Později se v jeho žaludku našly jasmínovcové alkaloidy. Perepiličnij byl dalším z lidí, kteří zemřeli za podezřelých okolností a měli spojitost s obviněními, která právník Magnitskij vznesl proti vysoce postaveným ruským činitelům.

Už Paracelsus tvrdil, že rozdíl mezi lékem a jedem tvoří dávka. To platí i o jasmínovci sličném, který na jednu stranu zabíjí a na druhou stranu je používán jako součást tradiční čínské medicíny, například jako lék na kožní vyrážky, ekzémy a vředy. Zároveň má analgetické a spazmolytické účinky. Pokud bychom tento exotický keř chtěli přirovnat k něčemu z českých luhů a hájů, nabízí se elegantní náprstník červený. I ten je na jedné straně léčivo (používá se například k léčbě srdečních arytmií či chronické srdeční nedostatečnosti), ale zároveň byl oblíbenou rostlinou travičů.

A perlička nakonec: Sir Arthur Conan Doyle, který přivedl na svět proslulého Sherlocka Holmese, s jasmínovcem laškoval, tedy dělal vlastní pokusy. Nikoliv ovšem na myších, ale na sobě.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom