Slepýšovi neuteče ani slizká kořist. Hodinové námluvy se samicí končí zakousnutým krkem
Jarní příběhy - slepýš
Slepýši svá dlouhá šupinatá těla rádi vyhřívají na rozpálených kamenech, kde je lidé často zaměňují za hady. Slepýš je však představitel beznohých ještěrů.
Ačkoli není naše herpetofauna zdaleka tak bohatá jako ta v tropických či subtropických oblastech, dají se i v našich končinách najít zajímavé druhy plazů a obojživelníků. Jedním z nich je slepýš křehký vyskytující se ve velké části Evropy zasahující až po Ural, Kavkaz a severozápadní Asii. Přívlastek „křehký“ slepýš nezískal jen tak náhodou. Při pocitu nebezpečí nebo nešetrné manipulaci dokáže snadno odlomit svůj ocas a dát se na úprk. Nedorůstá však jako u ještěrek do původní velikosti, nýbrž je nahrazen krátkým, kuželovitým pahýlkem.
Slepýš křehký Zdroj: iStock
Vášnivé námluvy neberou konce
I přes jeho hadovité tělo se jedná o beznohého ještěra dorůstajícího až 45 cm. V českém kraji se slepýši běžně vyskytují v lesích či na pasekách a křovinách. Nejlepším časem k lovu je pro ně období neprodleně po dešti, kdy po zemi pátrají po chutných dešťovkách a slimácích. V dokumentu Jarní příběhy 19. března ve 21:05 na Prima ZOOM můžete názorně vidět, jak taková chutná slepýší večeře vypadá. Díky dovnitř zahnutým zubům dokáže pozřít slimáky i se slizem bez jediného problému.
Období páření probíhá krátce po probuzení ze zimního spánku. Samci jsou při něm vůči svým konkurentům velmi nepřátelští a při námluvách se samiček zmocňují kousnutím do hlavy či krku a propletením těl. Bouřlivé námluvy mohou trvat až deset hodin. Samice rodí i 15 mláďat, ve výjimečných případech i více. Slepýš křehký je vejcoživorodý, tudíž vaječný vývoj probíhá v těle samice a mláďata se klubou při průchodu vejce kloakou.
Zdroj: Encyclopedia Britannica