Může škvor vlézt do ucha a prorazit bubínek? Lékaři konečně dali jasnou odpověď
Snad každého někdy někdo strašil tím, že mu škvor vleze do ucha a prorazí bubínek. Opravdu nás ale tento hmyz může ohrozit na sluchu?
Asi každý někdy slyšel, že si má dát pozor, aby mu škvor nevlezl do ucha. Ostatně anglicky se škvor řekne earwig, což samo o sobě naznačuje, že tento hmyz může mít s naším sluchovým orgánem nekalé plány. Opravdu ale může škvor vlézt člověku do ucha a nadělat v něm paseku? Nová odborná studie nyní dává na tuto letitou otázku jasnou odpověď.
Škvor do ucha vlézt může
Když čtyřiadvacetiletý mladík dorazil k lékaři s tím, že má něco v levém uchu, musel ošetřující lékař uznat, že zvukovod je ucpán neobvyklým tvorem. Během vyšetření se ukázalo, že se skutečně jedná o škvora. Hmyz byl následně lékařem vyjmut, aniž by došlo k poškození zvukovodu, sluchu i živočicha. Takže ano, škvor vám skutečně do ucha vlézt může. Kupodivu se tak ale podle lékařů neděje často a jedná se spíše o výjimky. Jak takový škvor v uchu vypadá, si můžete prohlédnout na videu:
Prorazí škvor bubínek?
Legendám pak rozhodně neodpovídá škvorům přisuzovaná schopnost poškodit vám kleštičkami na zadečku ušní bubínek a následně se propracovat do hlavy a k mozku. Ve skutečnosti jsou škvoři všežravci, kteří dávající přednost rozkládajícím se rostlinným zbytkům. Jejich pobyt v lidské hlavě a cvakání ušních bubínků je tedy podle vědců jen hluboce zakořeněný mýtus.
Kleštičky škvorům slouží k uchopení potravy, a dokonce samotnému aktu krmení. Dokážou se totiž prohnout natolik, že si jídlo zvládnou podat až k ústům. Zároveň entomologové předpokládají, že kleštičky sehrávají svou roli během páření.