Šimpanzi jsou nebezpeční lovci. Podívejte se, jaké si vyrábějí zbraně
Evoluce v pohybu (1) – Zbraně šimpanzů
Jistý lidoop z čeledi hominidů je zřejmě nejbližší tvor, jakého člověk má. Odpovídá tomu tělesná stavba, genom, některé rysy chování i inteligence. Šimpanz si dokonce dovede vyrobit zbraň.
V Africe žijí dva druhy šimpanzů (šimpanz učenlivý a šimpanz bonobono), kteří se od sebe liší především tělesnou stavbou. Nicméně oba druhy mají společný zvláštní smysl pro pospolitost, jež je přibližuje lidem. Lidoopové spolupracují během lovu, dělí se o potravu a udržují dlouhodobá přátelství. Kromě toho také disponují zvláštní manuální zručností.
Šimpanz Zdroj: Getty Images
Šikovné ruce jsou šimpanzovi nejlepším pomocníkem Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Co si asi říkají? Zdroj: iStock
Nejsme jedinými primáty bez ocasu Zdroj: iStock
Šimpanzi patří mezi nejnebezpečnější zvířata na planetě Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Od šimpanzů nás dělí jen dvouprocentní genetická odchylka Zdroj: iStock
Vpřímeně občas chodí všichni lidoopové Zdroj: iStock
Pokojní bojovníci
Šimpanzi jsou totiž velmi učenliví, dovednosti si pěstují celý svůj život, který zpravidla končí mezi 50. a 60. rokem. Když po celém dni shánění potravy a pohybu uléhají ke spánku, nalámou si větve s listy, zohýbají je a připraví si z nich provizorní lože. Jak ale uvidíte v pořadu Evoluce v pohybu na Prima ZOOM, dokáží si vyrobit také jednoduchou zbraň, když si najdou vhodný klacek nebo ulomí větev, okoušou ji do špičky a v dutinách stromů s ní loví menší živočichy.
Čtěte také: Hady, opice či pumu. Strážníci ročně odchytí tisíce zvířat. Popsali, jak lovili krokodýla
Kromě manuální zručnosti a spolupráce pomáhá šimpanzům také velká fyzická síla, mnohem větší, než má zdravý dospělý muž. Jinak šimpanzi ovládají poměrně velké množství výrazů obličeje, gest, posunků či zvukových signálů. Tato inteligentní a silná zvířata jsou ale povětšinou mírná a ohleduplná, pokud nedostanou hlad nebo nenarazí na konkurenční skupinu. Poté jsou schopní klidně roztrhat nebohého tvora na kusy.
Zdroje: Encyclopedia Britannica/National Geographic