Tisíce let staré sekvoje umírají. Může za to hlavně kůrovec
Ikonické sekvoje jsou ve Spojených státech velmi populární a vyhledávanou turistickou atrakcí. Jejich dlouhověkost však může brzy skončit – vinou klimatických změn…
Obří sekvoje jsou chloubou Ameriky. Za oceánem se o těchto mohutných dřevinách vyprávějí legendy a jejich nezničitelnost se pro mnoho Američanů stala analogií k pevnosti samotných Spojených států. V posledních letech však vědci přicházejí s děsivými zjištěními, že stromy, které se dožívají věku několika tisíc let, záhadně umírají…
Legendární sekvoje umírají
Sekvojovec obrovský, jak se strom správně jmenuje, se volně vyskytuje na západních svazích pohoří Sierra Nevada v Kalifornii. Botanici ho objevili až v polovině 19. století, od té doby se však stal velmi populárním. Aby také ne, jeho rozměry budí respekt – dorůstá výšky až 80 metrů a dožívá se věku dvou až tří tisíc let. Lze si to těžko představit – americké sekvojovce stály dávno před tím, než na Nový kontinent dorazili Evropané, leckdy třeba ještě dříve, než se narodili Sokrates či Platón. O to děsivěji zní, že éra těchto majestátních organismů možná končí.
Sekvojovce totiž nejsou vyhlášeny jen svou mohutností a dlouhověkostí, nýbrž i odolností. Proměny počasí či útoky hmyzu se jim bez problémů dařilo odrážet a požáry v menších měřítkách dokonce vyhledávaly – pokud totiž vyhořel porost nad zemí, vysoko posazené větve sekvojovců tím dotčeny nebyly, a naopak se uvolnil prostor pro jejich rozmnožování. Nyní je však ohrožuje obyčejný kůrovec!
Kůrovec a klimatická změna
Dlouhé sucho mezi lety 2012 a 2015 vedlo k výraznému oslabení jinak velmi odolných stromů. Přestože si totiž sekvojovce dokážou pomocí dlouhých kořenů vytahovat vodu a živiny z hloubky až kolem patnácti metrů pod zemí, rostoucí sucha a horka vedly k tomu, že i tyto zásoby se povážlivě ztenčily. Stromy oslabily a staly se terčem kůrovců, kteří je požírají od vysoko položených větví až k zemi. Při plné síle by tento hmyz neměl proti sekvojovcům šanci, avšak v současných podmínkách si správci sierranevadského parku všimli kůrovcem prožraných větví popadaných z velké výšky.
Lze s tím něco dělat? Správa kalifornského parku má v plánu vysazovat sekvojovce ve vyšších nadmořských výškách, což by mělo být pro jejich přežití i možnosti rozmnožování přínosné. Hlavním problémem jsou však celosvětové klimatické změny, přičemž nelze očekávat, že by se trend rostoucího tepla a sucha v nejbližší době proměnil. Je těžké se s tím smířit, ale podobných zpráv budeme nejspíše slýchat čím dál tím více – když vlivem klimatických změn trpí i takto odolné a dlouhověké organismy, co si teprve počnou ty slabší?
Text: MS