Robotické sekačky decimují v Evropě populace ježků
Plánujete robotickou sekačku? Tak tohle byste měli vědět.
Americká tradice sekání trávy před domem je pro tento národ nesmírně důležitá - je projevem hrdosti a vztahu k vlastnímu majetku. To v Evropě mají lidé k trávníkům vztah mnohem praktičtější: spousta lidí už sekání trávy nechala na robotických sekačkách.
Smrt pod čepelemi
Jenže nejnovější výzkumy ukazují, že lidská lenost si vybírá dost krutou daň - na přírodě a jejích obyvatelích. Železné čepele sekaček totiž kosí nejen stébla trávy, ale také životy ježků. Švýcarská záchranná stanice pro ježky Igelstation Winterthur s tím má každodenní zkušenosti, popsala v rozhovoru pro magazín Wired její ředitelka Erika Hellerová. Přibližně polovina ježků, kteří se do tohoto zařízení pro poraněná zvířata dostali, utrpěla zranění právě od robotických sekaček.
Ježci bez nohou a s naseklými hlavami
A nejde o nějaká banální poškrábání: mezi zraněními jsou usekané končetiny, rozpáraná břicha nebo hlavy, z nichž sekačky ježkům doslova stáhly kůži z těla. A spousta těchto užitečných hmyzožravců je sekačkami zabita rovnou, na místě.
Švýcarský příklad je jen jeden z mnoha; stejné věci si všimli ochránci zvířat na mnoha místech Evropy, takže se snaží proti zbytečnému umírání a utrpení ježků něco podnikat. Robotické sekačky totiž patří k těm nejprimitivnějším robotům, jací existují: jsou vybavené jen těmi nejjednoduššími senzory a základními programy - ty jim brání, aby se nesrazily s většími předměty, jako jsou kameny nebo stromy. Ale nejsou tak citlivé, aby zaznamenaly menší objekty, jako jsou právě například ježci.
Bodliny je nezachrání
Proč právě oni jsou tak zranitelní? Je to jednoduché: zatímco ptáci, hmyz nebo drobní savci před sekačkou utečou, ježek reaguje instinktivně tak, jak mu to celé tisíce generací fungovalo nejlépe: stočí si do klubíčka. Jeho pichlavé bodlinky jsou sice skvělou obranou proti liškám i dalším predátorům, ale ocelové čepele sekaček je rozsekají bez problémů - a také maso a svaly pod nimi…
Problém je množství
V USA jsou robotické sekačky stále ještě spíše výjimkou, zato Evropa si je zamilovala - do roku 2023 by se jich mělo prodávat ročně za 3 miliardy dolarů! Některé společnosti už na problém zareagovaly a údajně se jej snaží řešit. Například největší světový výrobce Husqvarna už údajně na způsobu, jak ochránit ježky pracuje. Mluvčí společnosti pro Wired prohlásila, že množství takto zabitých ježků je nízké - ale jakékoliv množství je v tomto případě vlastně až příliš vysoké.
Jedním z řešení by mohly být jiné čepele, které se při nárazu na něco pevného nezaseknou. Což je samozřejmě technicky možné, jen by to zhoršilo sekací výkon robota. Další možností je kamera vybavená nějakým systémem umělé inteligence, která by dokázala rozpoznat zvíře - a stroj případně zastavit. To by ale zase výrazně zvýšilo cenu takového stroje.
Zatím ale, než inženýři s něčím přijdou, budou ježci dál umírat - jen proto, že lidé jsou příliš líní na to, aby si trávník posekali sami…
Text: MK