Proč se kočky chovají jako páni světa? Genetici na to přišli!
Proč jsou kočky takové, jaké jsou? Už se to ví a je to velmi zajímavé.
Každý, kdo má nebo někdy měl doma kočku, si asi všiml, jak tato zvířata mají všechno na háku. Omlouvám se za nespisovné spojení, ale jinak asi chování koček nejde popsat…
Kočky se chovají jako pánové domácnosti a dokážou dokonale předstírat, že zcela ignorují lidi, kteří zřejmě jen náhodou žijí ve stejném prostředí. Biologové z univerzity v St. Louis studovali a kompletně popsali genom kočky domácí a myslí si, že přišli na odpověď, proč jsou kočky, jaké jsou.
Kočky jsou prostě své... a na nás kašlou
Je to poměrně snadné: kočky si na nic nehrají a nic nepředstírají. My lidé jsme jim opravdu v podstatě naprosto lhostejní. Genom kočky domácí je totiž prakticky stejný jako kočky divoké – domestikace proběhla v mnohem menší míře než třeba u psa. Takže kočka domácí se chová jako divoké zvíře, které jen žije vedle člověka – nikoliv s ním…
Je to velmi dobře vidět například na loveckých schopnostech domácích koček: přestože už ji kočky vlastně vůbec nepotřebují, mají ji geneticky stejně silnou jako jejich divoce žijící příbuzné. Projevuje se to typicky kočičí hravostí, tedy tím, co my lidé za hravost pokládáme. Kočky se pokoušejí lovit už od narození – instinkt zakódovaný v genech se v nich probouzí už v době, kdy ještě žádnou kořist ani nikdy neviděly…
Není kočka jako kočka
CELOU STUDII NAJDETE TADY Samozřejmě se to projevuje u různých druhů koček různou silou. Později domestikované druhy jsou logicky podobnější divokým kočkám než ta plemena, která byla domestikována dříve. A také se kočky pochopitelně liší jedinec od jedince – obecně ale platí, že vůči snahám o domestikaci jsou pozoruhodně odolné. "Anebo tvrdohlavé," jak by řekl majitel kočky…
Stejně zajímavý je ale fakt, v čem se genom kočky domácí a kočky divoké liší – ukazuje to totiž, v čem jsou kočky vůbec domestikované. Jedná se o oblasti spojené s adaptací na strach a paměť – zejména tu část spojenou s odměňováním. Co to znamená?
Díky těmto změnám se kočky méně často bojí, propadají méně často atakům paniky, které jsou tak časté u divoce žijících koček. Lepší paměť vázaná na odměny zase vede k tomu, že si kočky umí rychleji vytvořit vazbu mezi odměnou nebo trestem a tím, co k nim vede. Oblast v mozku, která je za tento druh myšlení zodpovědná, je u domácích koček výrazně vyvinutější.
Domestikace kočky směřuje k psímu chování
Zajímavé také je, že u koček šlo, na rozdíl od psů, u sebe-domestikaci. Lidé si vybírali psy, kteří měli pro člověka nejvýhodnější vlastnosti – zato kočky se samy křížily tak, aby nejlépe přežívaly v lidské společnosti.
Zajímavé je, že všechny genetické změny, které u koček proběhly, jsou stejné, jako byly ty na začátku domestikace psů. Také u nich nejprve došlo k modifikaci strachu a jím vyvolaného nepřátelství a potom k větší citlivosti vůči lidskému chování. Je možné, že domestikace kočky teprve začala a že se kočka se v průběhu dalších let, ale spíše staletí a tisíciletí ještě výrazně změní. My jen doufáme, že ne moc, byla by to škoda.
Text: RD