Pravěká obří super-koala byla velká jako tele
Když se řekne koala, asi si představíte malého roztomilého chlupáče. Pravěké koaly ale byli tvorové, kteří naháněli strach.
Teprve nedávno objevili vědci podivného tvora, který žil v Austrálii před 15 miliony lety. Vypadal téměř stejně jako dnešní koaly, jen byl mnohem, mnohem větší.
V dubnu roku 2012 oznámili vědci z australské University of New South Wales objev skvěle zachovaných koster nimbadona – obřího pravěkého vačnatce impozantních rozměrů. Podle rekonstrukce kostry se zdá, že to byl blízký příbuzný dnešních vombatů, ale až na velikost vypadal úplně jako koala. A také ji připomínal svým životním stylem – nejvíc času trávil přes své rozměry na stromech.
„Nimabdon byl špičkový lezec a jeho anatomie nám naznačuje, že šplhal podobným způsobem jako koalové,“ popisuje paleontoložka Karen Blacková pro magazín Australian Geographic. Až donedávna o těchto podivných tvorech nikdo netušil, všechno změnil až objev 30 skvěle zachovalých koster v Queenslandu
Nimbadoni mohli vážit až 80 kilogramů – to je asi osminásobek hmotnosti dnešních koal. „Jde o zcela výjimečný objev – našli jsme totiž kosti mláďat, dospělých i starých nimbadonů, všechny pohromadě,“ vysvětluje Blacková. Paleontologové studovali kostry pomocí 3D skenů a dalšími pokročilými metodami – podařilo se jim tedy zjistit o těchto super-koalách spoustu informací.
Ze života nimbadonů
Nimbadoni žili v deštných pralesích, většinu života zřejmě strávili na větvích pralesních velikánů. Austrálie tehdy vypadala úplně jinak – šlo o kontinent plný velkých a pořádně nebezpečných zvířat. Jen stromy mohly tak pomalým a neobratný tvorům poskytnout dostatek prostoru a bezpečí před predátory. Měli velmi silné přední končetiny vybavené dvěma protilehlými palci a značně ohebnými klouby.
Podívejte se na největší zástupce australské megafauny:
Nimbadoni dopadli stejně jako zbytek australských obřích vačnatců. Doplatili na změnu klimatu, která Austrálii postihl asi před 15 miliony lety. Tehdy se z doposud neznámých důvodů vlhké klima změnilo na suché Nejprve začaly umírat stromy a pak i zvířata, která na nich byla závislá – tedy ti největší savci. Ti, na rozdíl od svých menších příbuzných, nedokázali najít dostatek potravy a stali se kořistí posledních velkých šelem.
Nimbadoni nebyli zdaleka největšími vačnatci té doby – na zemi žili jejich mnohem masivnější příbuzní. Vůbec největším obrem byl mezi nimi až 4 metry vysoký Diprotodon, který vaážil téměř tři tuny.