6. listopadu 2020 01:00

Jak pomoci omráčenému ptáčkovi? V první řadě ho ochraňte před kočkami a kunami

Rána do okna a pod ním leží omráčený pták. Jak byste měli reagovat?

Podle České společnosti ornitologické (ČSO) zahyne na světě ročně 1 miliarda ptáků po nárazu do skla nebo zrcadlící se plochy. Odhady, kolik je to v rámci České republiky, se různí, nicméně ČSO to odhaduje na zhruba milion jedinců.

Proč ptáci narážejí?

Důvodem, proč tak obrovské množství ptáků hyne po nárazu skla, tkví v jejich biologii. Létají poměrně rychle – drobní pěvci, jako jsou vrabci nebo pěnkavy, běžně dosahují rychlosti 30 km v hodině, holubi nemají problém se sedmdesátikilometrovou rychlostí. Evoluce je vybavila očima po stranách hlavy, které jim umožňují kontrolovat prostor kolem nich (což je užitečné při letu v hejnu) a nahoře či dole (ideální pro ochranu před útočícím predátorem nebo při přistání). Prostor přímo před sebou však kontrolují méně a pro průhledný nebo zrcadlící se povrch ještě nejsou evolučně adaptováni.

Co dělat?

Pokud pták není přímo mrtvý, ale omráčený a v bezvědomí, snadno se stává kořistí predátorů od kun, které se vyskytují i ve městech, až po toulavé kočky. Proto je dobré ptáka přemístit na místo, kam nebudou mít predátoři až tak snadný přístup, ale zároveň bude moci odletět. Není tedy například vhodná krabice, která kvůli rozpětí křídel a malé ploše znemožňuje start (ptáci nedokážou vzletět kolmo jako vrtulník). Ideální je, pokud se jedná o klidné místo v přítmí, ať se otřesený jedinec může vzpamatovat z šoku.

Pokud ptáka přenášíte a on se začne hýbat, je ideální umístit ho do větví tak, aby měl před sebou volný prostor a výhled. Ovšem pokud má na první pohled něco zlomeného či vykloubeného (nejčastěji křídlo, méně často nohu), je nejlepší odnést ho do stanice handicapovaných živočichů. Jejich adresář najdete tady.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský