Co všechno udělá ryba pro přežití? Touha po životě vede i k nechutnostem
Menší ryby jsou v širém moři velmi často ohrožené na životě. Proto se u nich vyvinuly strategie, které je dokážou ochránit. Z pohledu člověka se však může jednat o poněkud nechutný způsob maskování.
Do čeledi medúzkovitých (Nomeidae) patří malé mořské rybky žijící v tropických a subtropických vodách světového oceánu. Díky svým malým rozměrům jsou pro celou řadu mořských predátorů vítanou potravou. Proto se u nich vyvinula velmi specifická ochranná strategie, když dokážou efektivně využít okolních živočichů.
Salpy na první pohled připomínají medúzu, ale ve skutečnosti jsou od nich vývojově velmi vzdálené. Když malá rybka vpluje do zvonu tvořeného salpou, dostává se pod ochranu jejího měkkého a průhledného těla. Predátor sice rybu vidí, ale při pokusu o útok narazí na živočišný obal, což ho zmate.
Nechutný úkryt
Malé rybky ovšem nejsou jedinými tvory, kteří se ukrývají uvnitř jiných. Poněkud nechutný, ale evidentně funkční úkryt nabízejí vylučovací otvory sumýšů. Tvorové, jimž se říká mořská okurka, nabízejí štíhlým rybkám úkryt ve svém rektu. Rybky patřící do čeledi jehličovitých (Carapidae) zkrátka obratně zaplují sumýšům do rektálního otvoru, což způsobí jejich dokonalé zmizení a tudíž i krytí. Pobyt uvnitř sumýšího těla jim samozřejmě nijak neublíží.