Byl objeven nový druh obřího škorpiona. Jaké maximální velikosti dosahoval?
Prastarého škorpiona byste rozhodně potkat nechtěli. Nově objevený druh dosahoval masivních rozměrů.
Přibližně před 435 miliony let lovil v mořích omývajících dnešní Čínu více než metr dlouhý škorpion, který se vrhal na nic netušící oběti z řad ryb či měkkýšů. Svou kořist si tento mixopterid přidržoval svými ostnatými končetinami – s největší pravděpodobností prvním párem neboli pedipalpy – a mohl být ve své době vrcholovým predátorem mělkých podvodních revírů.
Zkamenělinu tohoto škorpiona, který dostal jméno Terropterus xiushanensis, objevil vědecký tým z Institutu geologie a paleontologie v čínském Nan-ťingu a snažil se jej blíže zařadit k dalším již objeveným druhům.
Mixopterid eurypterids fossils found in China for first time https://t.co/IkivaUmt5X #archaeology #archaeologist #history pic.twitter.com/oUBfS2pt8Z
— istockhistory (@istockhistory) October 1, 2021
Významný nález
Ty jsou ve skutečnosti jen čtyři, když byly postupně odhaleny v Norsku, Estonsku, Skotsku a poblíž New Yorku. Vedoucí týmu z Nan-ťingu Bo Wang navíc uvádí, že objevy byly učiněny už v polovině minulého století, takže i v tomto ohledu je nález T. xiushanensis důležitý a významný.
Co se týče bližšího vymezení doby výskytu, Wang uvádí, že tato obávaná mořská šelma žila v období siluru přibližně před 443–419 miliony let. Eurypteridi, jak zní rodové označení těchto škorpionů, byli různě velcí, přičemž nejmenší z nich dosahoval délky lidské paže a ten největší délky celého lidského těla.
Zajímavostí rovněž je, že T. xiushanensis je prvním eurypteridem objeveným na území, jež by mohlo být superkontinentem Gondwana, který se zformoval po rozpadu Pangey na dvě části. „Náš první gondwanský mixopterid spolu s dalším eurypteridy z Číny a některými nepopsanými exempláři naznačuje nedostatečnou sběratelskou tendenci této skupiny,“ komentovali pak vědci svůj objev v rozhovoru pro časopis Live Science.
Zavázali se proto, že budou usilovat o další studie a vědecké práce, které by zejména v Asii mohly odhalit další exempláře, případně potvrdit kosmopolitnější rozšíření mixopteridů, než jaká nyní panuje představa.