Největší pavučina světa: pro arachnofoby zakázané téma
Pokud se bojíte pavouků, tento článek rozhodně nečtěte! Mohli byste mít opravdu hodně špatné sny.
O pavučinách jsme už psali – je to úžasný materiál. Ale když je ho příliš, dokáže nahnat pořádný strach. Těžko říci, jaká pavučiny je na světě největší – adeptů na rekordmany je víc. Představíme vám tři z nich.
Největší jednotlivou pavučinu utkanou jedním pavoukem objevili biologové roku 2008 na Madagaskaru. Náhodou na ni narazil v pralese jeden ze strážců národního parku Andasibe-Mantadia a upozornil na neobvykle velký přírodní div vědce, kteří studovali jiné zázraky ostrova. Studoval ji zoolg Ingi Agnarsson.
Zjistil, že pavučina je dílem nově objeveného pavouka jménem Caerostris darwini. Pavučina měla na šířku neskutečných 25 metrů a celkem zabírá plochu až 28 000 čtverečních centimetrů. To je výrazně více než do té doby pozorované největší pavučiny australské pavouků nefílií, které měří na šířku maximálně jeden metr.
Madagaskarští pavouci své obří sítě snovají nad řekami nebo potoky, což žádný jiný pavouk neumí. Pavouci tak bez problémů uloví hmyz přelétající and vodou, a to v obrovském množství. Profesor Agnarsson jednou v takové síti napočítal 32 lapených vážek najednou! Aby se pavučina nerozpadla a udržela svou vlastní hmotnost, je vyrobena z nejpevnějšího biologického materiálu na světě. Zatímco obyčejné pavoučí vlákno je třikrát pevnější než kevlar, pavučina madagaskarského obra je pevnější desetkrát. Kdyby z ní byla vyrobená neprůstřelná vesta, zachytila by bez problémů i výstřel z těžkého kulometu…
Kolektivní pavučiny
Největší síť spletená více pavouky byla objevená v Americe, konkrétně v texaském národním parku Lake Tawakoni. Přestože ji od roku 2010, kdy o ní informoval vědecký časopis Live Science, zkoumalo několik expertů, stále je záhadou. Masivní síť pokrývá asi 200 metrovou ploch. Když ji objevili, bylo v ní chyceno několik milionů komárů a dalšího hmyzu.Síť je tak obrovská, že dostala místních přezdívku WWW (neboli World Wide Web)…
Vědce její původ udivuje především proto, že není dílem jediného pavouka a dokonce ani jednoho druhu pavouků. Oproti všem zvyklostem spojily své síly tisíce pavouků desítek různých druhů. Podobných pavučin existuje na světě jen několik. Pavučina je vlastně úplně novým ekosystémem, který zahrnuje nové vazby mezi kořistí a lovci. Pro biology zůstává také záhadou, jak je možné, že tato pavučina vznikla tak rychle: podle všeho trvalo její vytvoření jen několik týdnů.
Vědci už mají teorii, která původ podivuhodné a trošku děsivé pavučiny vysvětluje. Podle Johna A. Jackmana z Texaské univerzity může za její vznik náhoda. Pavučin vzniká tolik, že se občas prostě přihodí, že se spojí. A úplně výjimečně, ale statisticky je to možné, se spojí tisíce pavučin – a vznikne superpavučina.
Pavučinová louka
Existují však i pavučiny, které sice nejsou spojité, ale spojitě působí. Objevují se na loukách a tvoří jeden celek, pavučinu, která se táhne těsně nad povrchem země. Největší zaznamenanou pavučinou tohoto druhu je ta na objevená roku 2009 v Michiganu. Měřila přes 1,2 hektarů. Celá louka, kterou obří pavučina pokrývala, vypadala jako obrovské prostěradlo.
Šlo o dílo amerických pavouků slíďaků – Američané jim říkají vlčí pavouci. Tito robustní lovci většinou žijí sami, ale když se jim rodí mláďata, shlukují se do společnosti. Tak mohou další generaci lépe ochránit. V tomto případě se jednalo o tisíce slíďáků, kteří spojili síly a pokryli pavučinami celou kouku. Tímto způsobem vytvářejí plachtu, která má ochránit mláďata před predátory…