Nově objevený pavouk si přede dvojníky
Pavouk, kterého objevili vědci v Peru, si ze sítí vyrábí svoji kopii - umělého pavouka, který je od něj samotného k nerozeznání.
Vědecký tým vedený Philem Torresem narazil při výzkumu deštného pralesa v Peru na velmi podivného pavouka. Ležel ve své pavučině, nehýbal se několik hodin a měl trošku netypický vzhled. Když ho chtěli biologové studovat blíž, zjistili, že to žádný pavouk není – jde jen o atrapu.
Pavouk si z pavučiny vytvořil dokonalou kopii vlastního těla – jen několikrát větší než jeho tělo. Podle biologů je pravděpodobné, že malý pavoučí sochař vytvořil svého obřího dvojníka proto, aby nahnal strach případným predátorům.
Aby toho nebylo málo, vědci okamžik objevení nového pavoučího druhu s prapodivným chováním natočili na kameru. A tady je video:
Torres okamžitě kontaktoval ty největší autority, které se pavouky a jejich chováním zabývají – ale pro všechny je tento pavouček velký sotva půl centimetru naprostou záhadou. Přestože ho vědci začali intenzivně studovat, stále nemají ponětí, jak může být schopen vytvořit tak věrnou pavučinovou sochu. Nejde jen o věrnost podoby, ale také o zvětšení, kdy si pavouk musí být nějakým způsobem vědomý proporcí vlastního těla – a je schopen je převést do hmotné podoby.
Stále je co objevovat!
Přestože se nám může zdát, že náš svět už byl celý objevený a nikde není nic zajímavého k vidění, vědci neustále nacházejí nové a nové druhy organismů. Jen za rok 2012 objevili 1200 nových druhů živočichů – to znamená, že každý den známe o tři nová zvířata více.