Nejradikálnější plán, jak zachránit nosorožce, věří technologii budoucnosti
V záchranu nosorožců už věří čím dál méně lidí. Některé druhy a poddruhy jsou na tom již zcela kriticky, cena nosorožčích rohů naopak stále roste a současně i poptávky po nich.
Zdá se, že klasické způsoby ochrany nosorožců už přestaly fungovat – a bohužel nezbývá, než se začít věnovat těm „šílenějším“… S jedním z nich teď přišla mladá technologická společnost ze Seattlu. Jmenuje se Pembient a navrhuje, aby se začaly vyrábět umělé nosorožčí rohy… Dává vám to smysl? Ne, tak počkejte…
Že právě rohy jsou největším problém nosorožců, je jednoznačné. Loví se jen kvůli rohům, po nichž roste poptávka hlavně v Číně a Vietnamu. V současné době je rohovina dražší než zlato – její cena vloni překročila 3 miliony korun za kilogram! Byznys s rohy se dnes pohybuje v řádech miliard dolarů ročně.
Šikulové ze Seattlu navrhují, že právě černý trh s rohy zcela zničí. Roh nosorožce je tvořen kreatinem – tedy poměrně normálně se vyskytující se organickou kyselinou. V podstatě se od lidských nehtů liší jen minimálně… Nosorožčí kreatin se dá od jiného snadno odlišit při pohledu do mikroskopu. Společnost Pembient si myslí, že je schopná vyrobit ze zcela přírodních a běžných látek kopii nosorožčí rohoviny nerozlišitelné od té pravé.
Materiál by se získával ze skotu a pak by se z něj na 3D tiskárnách tiskly k nerozeznání podobné rohy. Neodhalitelné by prý byly jak pod mikroskopem, tak pod spektrometrem… Náklady na výrobu by měly být minimální. A proč to všechno? Kdyby trh v Asii zaplavily neodhalitelné padělky v obrovském množství, logicky by to podle zákonů ekonomiky mělo vést k výraznému poklesu cen. Pembient si myslí, a jejich propočty tomu nasvědčují, že by to mělo vést dokonce ke zhroucení celého byznysu s rohy.
Pokud by totiž ceny klesly dostatečně, nevyplatilo se by něco tak rizikového, jako je střílení čím dál lépe hlídaných nosorožců a pak pašování rohoviny přes oceán…
Mohlo by to fungovat? Uvidíme, je totiž otázkou, jestli tento riskantní plán někdo vůbec schválí. Jeho odpůrci totiž naznačují, že celý nápad by se mohl velmi rychle obrátit proti nosorožcům. Pytláci by totiž na nižší ceny rohoviny mohli reagovat tím, že začnou lovit ještě víc, aby pokryly snížené zisky…