Nosorožci už reálně vyhynuli. Buďte svědky vymření druhu…
A to je konec. Vyhasla poslední naděje, že by se podařilo zachránit nosorožce tuponosé, respektive jejich severní poddruh…
Snažili se aktivisté, ochránci přírody a svými příspěvky i statisíce lidí z celého světa. Ale marně – jejich peníze i úsilí byly ve výsledku zbytečné: už neexistuje ani špetka naděje, že by se kdy narodilo byť jen jediné další mládě. Ti nosorožci, kteří dožívají nyní, jsou definitivně poslední, kteří kdy chodili po naší planetě…
Ochránci přírody měli dva plány: Plán A zněl vytvořit nosorožcům prostředí, kde by měli bezpečí a ideální podmínky k životu – v rezervaci Ol Pejeta v Keni se o to pokusili. Opravdu zde poslední tři nosorožci přežívají v bezpečí, ale už se nechtějí a nyní již vlastně ani nemohou spářit.
Konec...
Plán B byl ještě odvážnější – někdo by řekl zoufalejší. Biologové navrhovali, že by se dali nosorožci tuponosí severní zkřížit s nosorožci tuponosými jižními, jichž je ještě relativní dostatek (přes 8000 kusů). Sice už by se nejednalo o čistokrevná zvířata, ale jejich geny by žily dál, alespoň v nějaké podobě.
Bohužel ani tohle už není realistické. Ukázalo se to na konci března letošního roku. Všichni tři nosorožci v Ol Pejetě jsou již přestárlí – jak samec Sudan, tak samice Najin i její dcera Fatu. Pětadvacetiletá Najin má podle zoologů slabé kolenní klouby a neunesla by už váhu samce při páření – podobný pokus by pro ni nejspíš skončil smrtí. Fatu je sice dostatečně mladá, má pouhých 14 let, ale bohužel se ukázalo, že je neplodná. A osmatřicetiletý Sudan má zase již kvůli věku řídké sperma…
Ceratotherium simum cottoni Zdroj: Zoo Dvůr Králové nad Labem
Bez naděje...
Co to znamená? Konec. Už nepřijde žádný zázrak, žádný kouzelný superhrdina. Nepomohou ani miliardy nějakého případného zachránce – tohle je vymření vzácného, úžasného a výjimečného tvora přímo před našima očima. A přes extrémní snahu lidí o opak.
Nedá se už dělat nic jiného, než se z tohoto smutného osudu poučit – aby se už nikdy neopakoval. Hrozba vymření totiž stojí i před řadou dalších druhů nosorožců – na Jávě, na Sumatře i v Africe.
Historickým paradoxem je, že poslední exemplář nosorožce tuponosého severního možná bude žít v České republice. Ve Dvoře Králové nad Labem totiž žije ještě samice Nabiré narozená roku 1983… Jediný další exemplář tohoto tvora mají v zoo v San Diegu…